Grupa zwolenników równouprawnienia i formalizacji związków osób tej samej płci postanowiła wziąć symboliczny odwet na nowosądeckiej Małej Galerii za odwołanie projekcji filmu "Artykuł Osiemnasty" poruszającego tę tematykę. 

wsb3

Informacja, że odwołano projekcję obiegła całą Polskę. Dyrektor placówki, Alicja Hebda tłumaczyła, że film nie mógł zostać wyświetlony z powodu awarii hydraulicznej. Następnego dnia Tomasz Michałowski, wicedyrektor  miejskiego Wydziału Kultury, Sportu, Promocji i Komunikacji Społecznej oświadczył dla jednego z lokalnych portali, że to prezydent nie wyraził zgody. Wywołał w ten sposób lawinę krytyki pod adresem miasta i miejskiej placówki, w której miał odbyć się pokaz. W ślad za krytyką posypały się negatywne recenzje na facebookowym profilu Małej Galerii.

"Miałem nadzieję, że ludzie sztuki mają większą wrażliwość na równość praw obywatelskich. Niestety. "Awaria rury" pokazała, że byłem w błędzie" - uzasadnił swoją jedną gwiazdkę pan Edward.

Gdy w ciągu kilkunastu godzin pojawiło się 26 negatywnych recenzji oznaczonych jedną gwiazdką, z odsieczą pospieszyli sympatycy Małej Galerii  zostawiając pakiet ocen "pięciogwiazdkowych".

"Pękła rura .. No cóż.. a w której państwowej placówce nie pęka!  Mała Galeria to jedno z najbardziej urokliwych miejsc w Nowym Sączu i nawet bałagan który pozostawi po sobie ta rura tego nie zmieni. Gorąco polecam to miejsce" -  uzasadnia pięć  gwiazdek pani Karolina.

- Tą falą krytyki potraktowano nas bardzo powierzchownie. Na podstawie tego można się domyśleć jaki emocjonalny wyraz ma ta sytuacja. Niestety wielu ludzi nie próbuje poznać tematu dogłębnie, zorientować się jak naprawdę to wszystko wygląda, opierać się na faktach, tylko reagują na hasła i wzajemnie się nakręcają. Więc dla mnie takie negatywne opinie czy oceny nie mają większego znaczenia. Tym bardziej, że ci ludzie nie interesują się sztuką, nie biorą udziału we wszystkich wydarzeniach odbywających się w galerii. Ci którzy tu często bywają, prawdopodobnie mają większą świadomość i inny stosunek do problemu - skomentowała w rozmowie z reporterką DTS dyrektor Alicja Hebda i dodaje, że ogólnopolska dyskusja o odwołanej projekcji absolutnie nie wpłynęła na funkcjonowanie placówki.

- Wczoraj mieliśmy wernisaż w ramach naszego 25 Małego Festiwalu, było bardzo dużo ludzi. Wszystkie formy artystyczne odbywają się zgodnie z planem  - dodaje..

ilustracja: Mała Galeria w Nowym Sączu.

MEDICOR

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.