Grafiki większości punktów szczepień wypełnione do końca marca, ale są miejsca, gdzie jeszcze można się zapisać

Grafiki większości punktów szczepień wypełnione do końca marca, ale są miejsca, gdzie jeszcze można się zapisać

Zainteresowanie szczepionkami przeciw Covid-19 na Sądecczyźnie jest bardzo duże. Punkty szczepień ,,szturmowali” dziś seniorzy w wieku powyżej 70 lat, dla których ruszyły zapisy. Niestety, na razie nie dla każdego udało się znaleźć miejsce. Większość punktów ma już grafiki zapełnione do końca marca, bo tygodniowo dostaną do dyspozycji tylko po 30 szczepionek, o czym pisaliśmy już TUTAJ.

15 stycznia ruszyły zapisy dla osób powyżej 80 roku życia. Od dziś natomiast zapisać się mogą seniorzy, którzy mają więcej niż 70 lat.

– Dzisiaj zapisało się około stu osób. Miejsc, jak w każdym punkcie szczepień nie wystarczyło w stosunku do liczby chętnych. Mieliśmy od rana duże kolejki – mówi Dawid Biernacki, Dyrektor ds. Administracyjnych w Centrum Medycznym Batorego w Nowym Sączu. – Do końca marca mamy już wszystkie miejsca zajęte. Oczywiście mogą się one „zwolnić”, jeśli ktoś zrezygnuje lub gdy pacjent nie zakwalifikuje się do szczepienia podczas badania kwalifikacyjnego przeprowadzanego przez lekarza.

Mimo wielu zapisanych seniorów w wieku powyżej 80 lat, podczas dzisiejszych zapisów udało się znaleźć miejsca dla młodszych osób. Większość zapisuje się pojawiając w przychodni osobiście. W sumie dziesięć osób zapisano w przychodni Batorego drogą elektroniczną i poprzez infolinię.

– Niektórzy 80-latkowie, którzy byli zapisani w kilku innych miejscach, znaleźli wcześniejszy termin w innym punkcie więc tutaj pojawiało się wolne miejsce na które mógł zapisać się kolejny pacjent. Zainteresowanie jest ogromne – przyznaje Dawid Biernacki.

Podobnie jest w innych punktach szczepień na Sądecczyźnie. W Starym Sączu osoby widniejące do tej pory na czterostronicowej liście chętnych do zaszczepienia są wprowadzane do systemu i przypisywane już do konkretnych terminów szczepień. Wprowadzono już wszystkich 80-latków (kilku zapisało się jeszcze dzisiaj) i teraz na terminy zapisywani są 70-latkowie. Więcej zgłoszeń na razie nie będzie przyjmowanych, bo zajęte są terminy do końca marca.

W Wielogłowach również brak już wolnych terminów. Tam chętni są zapisywani obecnie na listę rezerwową.

Są jednak punkty, w których wciąż jeszcze znaleźć można miejsca. Tak jest na przykład w Sanatorium Uzdrowiskowym Patria, czyli jednym z pięciu punktów szczepień w Krynicy-Zdroju.

Od rana punkt szczepień telefonicznie ,,szturmują” 70-latkowie. Ale dziś zgłosiły się tam też jeszcze dwie osoby w wieku powyżej 80 lat.

Są w tej chwili jeszcze u nas wolne miejsca w lutym i w marcu. Można się zapisywać – informuje Renata Oksza-Grabowska, koordynatorka szczepień w Patrii. Przyznaje jednak, że zainteresowanie szczepionkami jest bardzo duże i nie spodziewała się takiego, biorąc pod uwagę głosy o sceptycznym nastawieniu ludzi do szczepień przeciwko Covid-19. Wśród zapisanych w Krynicy osób jest też sporo mieszkańców Nowego Sącza.

W Sanatorium Patria szczepienia prowadzone będą nie codziennie, a przez jeden dzień w tygodniu, oprócz pierwszego tygodnia, w którym szczepienia rozłożono na dwa dni.

– Wiąże się to też z otwarciem fiolki, która jest dla sześciu pacjentów. Więc trzeba zebrać tą grupę. Myśleliśmy, że będziemy szczepić codziennie po osiem godzin, bo mamy stworzony punkt, mamy personel, ale nie ma szczepionek. Najpierw obiecywano nam po 180, ale ostatecznie będzie po 30 szczepionek na tydzień – wyjaśnia Renata Oksza-Grabowska.

Przypomnijmy, że szczepienia dla seniorów mają ruszyć 25 stycznia. Obecnie szczepiona jest ,,grupa 0″, czyli głównie personel medyczny. O przebiegu tych szczepień w Nowym Sączu pisaliśmy TUTAJ.

fot. ilustr. pixabay