Gorlice. Wyremontowano miejsce, w którym stanęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa

Gorlice. Wyremontowano miejsce, w którym stanęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa

W 1854 roku na Zawodziu w Gorlicach zapłonęła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa. Skonstruowana została przez Ignacego Łukasiewicza, związanego z miastem farmaceutę i przedsiębiorcę. Uroczyście zapalili ją gorliccy rajcy. Dla upamiętnienia tego wydarzenia w historycznym punkcie miasta powstała kapliczka. Miejsce to pod koniec grudnia 2020 roku doczekało się końca gruntownego remontu.

W 2019 roku grunt pod kapliczką stał się własnością miasta. Ponieważ obiekt jest wpisany do rejestru zabytków, przy planach jego remontu konieczne było opracowanie programu konserwatorskiego. Prace renowacyjne objęły m.in. fundamenty, betonowy cokół, korpus kapliczki, figurę Chrystusa Frasobliwego, metalowe zadaszenie, lampion, a także ozdobne ogrodzenie. Ponadto w kapliczce wmurowano kapsułę czasu. W pojemniku znalazły się przedmioty i informacje dla przyszłych pokoleń.

Ścianę za kapliczką przy skrzyżowaniu ulic Węgierskiej i Kościuszki zdobi pamiątkowy mural, wykonany w 2016 roku. W kapliczce stoi natomiast figura Chrystusa Frasobliwego – replika rzeźby z 1593 roku, która według legendy została przyniesiona na Zawodzie przez wody rozlanej w czasie powodzi rzeki Ropy. Oryginał znajduje się w zbiorach Muzeum Regionalnego PTTK przy ul. Wąskiej w Gorlicach.

fot. UM Gorlice

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.