Genealogie sądeckie (I). Tony Zale – bokser ze stali

Genealogie sądeckie (I). Tony Zale – bokser ze stali

Tony Zale był w boksie tym, kim Francuzi Michel Jazy (właśc. Zając) w biegach lekkoatletycznych i Raymond Kopa (właśc. Kopaszewski) w piłce nożnej czy Australijczyk Michael Klim w pływaniu – sportowcem polskiego pochodzenia i światowego formatu. Antoni Załęski, bo tak nazywał się naprawdę, był jednym z najwybitniejszych bokserów w historii: w latach 1941-47 i 1948 dzierżył tytuł zawodowego mistrza świata w wadze średniej. Jego rodzice pochodzili z Sądecczyzny.

Mokra Wieś czy Cyganowice?

 

Wikipedia podaje, że Katarzyna i Józef Załęski przybyli do USA w 1911 r. z „Mokrej Wsi koło Starego Sącza”. W wykazach amerykańskiej centrali imigracyjnej na Ellis, wyspie u wrót portu nowojorskiego, gdzie rejestrowano przypływających z Europy emigrantów, zapisano, że w 1911 r. przybył tylko jeden Jozef Zaleski (Amerykanie nie respektowali polskich znaków diakrytycznych i na pewno zapisali Załęskiego jako Zaleski). Wszakże ów 41-letni imigrant nie został zarejestrowany jako przybyły z „”Mokrej Wsi koło Starego Sącza”, lecz z „Cyganowic w Galicji”. Jak sądeczanom doskonale wiadomo, Mokra Wieś jest nieco bardziej oddalona od Starego Sącza, za to Cyganowice leżą na tyle blisko, że są wręcz osiedlem Starego Sącza.

Ponadto, w rejestrach z 1911 r. nie ma żadnej Katarzyny Zaleskiej, ani tym bardziej Załęskiej. Takie personalia pojawiają się dopiero w 1913 r. i są przypisane 25-letniej kobiecie ze Stróżówki koło Gorlic. Pojawiają się wątpliwości:

* Faktycznie żona Józefa mogła przybyć do USA dopiero dwa lata po mężu, ale dlaczego nie z Cyganowic lub Mokrej Wsi, lecz ze Stróżówki? Może po emigracji męża, w oczekiwaniu aż on ją sprowadzi do siebie, tam się przeniosła, bo stamtąd pochodziła lub z innych nieznanych nam przyczyn…

** Czy ta 25-letnia Katarzyna Zaleska to rzeczywiście żona 41-letniego Józefa, a może jednak kobieta zupełnie obca?

Zatarte ślady

W Cyganowicach nie znaleźliśmy żadnego wspomnienia po Załęskich. Podobnie w Mokrej Wsi, gdzie nawet najstarsi ludzie nie pamiętają, żeby mieszkał we wsi ktoś o tym nazwisku. Dopiero przypadkiem udało się tam trafić na ślad po siostrze emigranta Józefa – Annie, która jednak wyszła za mąż i po ślubie nazywała się Pietruszka. Dotarliśmy do jej wnuka, ale ten nie miał zielonego (…)

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.