Galerie handlowe znów będą otwarte, ferie zimowe w jednym terminie

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił dziś plan walki z koronawirusem na najbliższe 100 dni. Przygotowano trzy warianty obostrzeń, które będą wprowadzane w zależności od rozwoju pandemii. Pierwszy z nich wchodzi w życie 28 listopada.

PROTEUSGASTRO1

W ramach tak zwanego ,,etapu odpowiedzialności” od 28 listopada znów czynne będą sklepy w galeriach handlowych. Ich funkcjonowanie zostanie jednak ograniczone: będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. Wciąż pamiętać trzeba będzie o zachowaniu dystansu, zasłanianiu ust i nosa, czy dezynfekowaniu rąk przy wejściu.

Wciąż zawieszona pozostanie działalność kin i instytucji kultury, siłowni, parków rozrywki. Hotele przyjmować mogą wyłącznie osoby przebywające w podróży służbowej, sportowców i medyków. Punkty gastronomiczne mogą świadczyć usługi ,,na wynos” lub ,,na dowóz”.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą nadal funkcjonować z obowiązkiem zachowania dystansu przynajmniej 1,5 metra pomiędzy stanowiskami.

W transporcie publicznym zajęte może być 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

W kościołach obowiązuje ograniczenie do max. 1 os. na 15m2 oraz obowiązek zachowania odległości min. 1,5 m od innych osób oraz zakrywania nosa i ust.

Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji. Targi i inne wydarzenia mogą się odbywać wyłącznie online. Wydarzenia sportowe odbywać się będą bez udziału publiczności. W zgromadzeniach może uczestniczyć max. 5 osób, podobnie jak w imprezach organizowanych w domu. Limit ten nie dotyczy jednak osób, które wspólnie mieszkają.

Nauczanie dla wszystkich uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych wciąż będzie odbywać się w formie zdalnej.

W przestrzeni publicznej wciąż obowiązuje nakaz zachowania dystansu 1,5 m od innych osób, a także ograniczenia w przemieszczaniu się dzieci i młodzieży poniżej 16. roku życia. Od poniedziałku do piątku (w dni nauki szkolnej) w g. 8:00 – 16:00 mogą poruszać się jedynie z rodzicem lub opiekunem prawnym.

Ferie zimowe

Rząd podjął także postanowienia w sprawie ferii zimowych. Tym razem w całym kraju przerwa w nauce potrwa w tym samym czasie –  od 4 stycznia do 17 stycznia 2021 r. Dzieci i młodzież pozostaną jednak w domach, ze względu na zakaz organizacji wyjazdów na ferie.

Na rządową pomoc będą mogli liczyć przedsiębiorcy, którzy działają w branży turystyki zimowej.

Kolejne etapy

,,Etap odpowiedzialności” według planów potrwa od 28 listopada do 27 grudnia. Później najprawdopodobniej wprowadzony zostanie tak zwany ,,etap stabilizacji”, który będzie wiązał się z podziałem Polski na trzy strefy: czerwoną, żółtą i zieloną.

W każdej chwili istnieje też możliwość wprowadzenia kwarantanny narodowej, która będzie ostatecznym rozwiązaniem w przypadku konieczności natychmiastowego i radykalnego ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki apelował do Polaków, aby nie planowali w tym roku wyjazdów oraz spotkań świątecznych i ograniczyli tym samym rozwój pandemii.

Czytaj też:

Tatrzańska Izba Gospodarcza: decyzja w sprawie ferii skandaliczna; będą bankructwa

 

MAGIK MAŁA
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]