Fotowoltaika w połączeniu z pompą ciepła daje oszczędność nawet 60 tys. zł

Rozmowa z Witoldem Horowskim,  Pawłem Groniem i Stanisławem Groniem właścicielami firmy SOL-CAM

– Sporo mówi się teraz o odnawialnych źródłach energii. Dla przeciętnego właściciela domu podstawowe pytanie brzmi: czy to się opłaca? 

– Tak, sporo się mówi i bardzo nas to cieszy, nie ze względu na większą ilość Klientów, ale przede wszystkim dlatego, że nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome jak ważna jest ekologia. Co do opłacalności – montaż fotowoltaiki, jeszcze w połączeniu z pompą ciepła daje w dłuższej perspektywie oszczędności w kwocie nawet 60 tys. zł, bez uwzględnienia wzrostu cen paliw. Dlatego większe koszty w fazie początkowej nie powinny być przeszkodą. Ponadto są dofinansowania do takich przedsięwzięć. 

– Wspomniał Pan o aspekcie ekologicznym. Dlaczego warto zainstalować fotowoltaikę czy pompy ciepła? 

– Głównym argumentem przemawiającym za zasadnością inwestycji w tego typu przedsięwzięcie jest fakt, że są one bezemisyjne i nieszkodliwe dla środowiska, a do tego pozwalają na generowanie darmowej energii elektrycznej lub stanowią tanie źródła ciepła. Ponadto koszt inwestycji zwraca się w perspektywie kilku lat, po których można się cieszyć darmową energią, czy to w formie prądu, czy ciepła.

– Niedawno w sieci krążyła informacja o pożarach wywoływanych przez niewłaściwie założone panele. Panele mogą być niebezpieczne?

– Tak, słyszy się o takich sytuacjach, często też otrzymujemy takie zapytanie od naszych Klientów.  Prawda jest taka, że jedną z głównych  przyczyn pożarów jest nieumiejętne zainstalowanie paneli fotowoltaicznych, bez wiedzy i często niestety bez wyobraźni. Niestety wynika to z braku doświadczenia firm zajmujących się tego typu realizacjami. Decydując się na wykonawcę instalacji fotowoltaiki należy zwrócić uwagę na ilość certyfikatów oraz doświadczenie. 

– Po gradobiciach można było usłyszeć obawy, czy tego typu warunki pogodowe nie zniszczą paneli? 

– Nie, panele fotowoltaiczne są w pełni przystosowane do bardzo trudnych warunków atmosferycznych. Nawet kulka lodu o średnicy 25 mm i wadze 7,5 g, spadająca z prędkością 23 m/s nie jest w stanie zniszczyć modułu. W naszej firmie dajemy gwarancję na 25 lat.   

– Czy można liczyć na jakieś dofinansowania i ulgi. Czy firma zajmuje się doradztwem w tej kwestii? 

– Tak, jak najbardziej. Oferujemy nasze doradztwo w tym zakresie. Już mamy sporo dofinansowań na koncie przeprowadzonych z sukcesem. 

Głównym źródłem dofinansowań w Polsce są w tej chwili dwa źródła: dotacja “Mój Prąd” z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dzięki której każdy prosument z zainstalowaną i uruchomioną instalacją fotowoltaiczną może otrzymać 3000,00 zł oraz dotacje z ogólnopolskiego programu CZYSTE POWIETRZE, gdzie można uzyskać nawet do 23000,00 zł na fotowoltaikę i pompę ciepła, spełniając określone warunki. 

Czy to prawda, że od 1 stycznia 2022 r. ulegną zmianie zapisy ustawy dot. rozliczeń prosumentów za energię elektryczną?

Na ten moment nie mamy 100% gwarancji, że tak będzie. Propozycje, które w sposób zupełnie nieoczekiwany pojawiły się w lipcu bieżącego roku wywołały potężne zamieszanie w branży.

Zgodnie z tymi propozycjami prosumenci będą mogli oddawać energię do sieci, ale będzie ona sprzedawana po średniej cenie hurtowej z poprzedniego kwartału, natomiast za energię pobieraną np. nocą lub w pochmurne dni, będzie należało zapłacić cenę detaliczną z wliczonymi opłatami dystrybucyjnymi operatorów.

Jeśli ustawa zostanie ostatecznie przyjęta z dniem 01.01.2022 należało by przyjąć że klienci, którzy chcieliby pozostać na dotychczasowych zasadach mają ostatnie dwa miesiące na wykonanie i uruchomienie instalacji fotowoltaicznej.

Zatem to ostatni dzwonek, żeby zainstalować fotowoltaikę na starych zasadach. 

– Jak wygląda całe zamówienie usługi u Państwa? 

– W momencie kontaktu z Klientem nasz ekspert jedzie na miejsce, aby ocenić sytuację, uzyskać jak najwięcej istotnych informacji o potrzebach klienta a także wykonać pomiary i obliczenia dot. konkretnej instalacji. Następnie  przygotowujemy kosztorys, a po jego akceptacji podpisujemy umowę pobieramy niezbędne pełnomocnictwa, niezbędne do przeprowadzenia formalności związanych z przyłączeniem instalacji do sieci OSD  i realizujemy usługę. Całość trwa maksymalnie do miesiąca czasu. Wyjątkiem są realizacje instalacji kompleksowych w nowopowstających budynkach. Takie realizacje są oczywiście podzielone na etapy i zdarza się, że cała procedura od rozpoczęcia do zakończenia trwa kilka lub kilkanaście miesięcy.

O FIRMIE: 

O SOL – CAM: 

Firma w swoje ofercie posiada innowacyjne rozwiązania z zakresu instalacji odnawialnych źródeł energii. Zajmuje się projektowaniem i montażem fotowoltaiki, pomp ciepła, klimatyzacji, systemów zabezpieczeń, wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i innych.  W ofercie znajdują się również instalacje pakietowe ( fotowoltaika + pompa ciepła) a także instalacje kompleksowe, które cieszą się dużym powodzeniem.  Oferta skierowana jest do osób prywatnych i firm. 

Zajmujemy się sprzedażą i montażem: 

 

Więcej informacji na stronie: www.solcam.pl 

Artykuł sponsorowany

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.