Forum Młodych Talentów: najzdolniejsi uczniowie spotkali się w Nowym Sączu

Forum Młodych Talentów: najzdolniejsi uczniowie spotkali się w Nowym Sączu

Najzdolniejsi uczniowie z całej Małopolski spotkali się w Nowym Sączu, aby w ramach organizowanego Forum Młodych Talentów wziąć udział w wykładach oraz obejrzeć swoje prezentacje projektowe. To podsumowanie całorocznej pracy w Centrach Wsparcia Uczniów Zdolnych. Spotkanie było również okazją, by wzajemnie się inspirować, motywować, wymieniać doświadczeniami i promować swoje osiągnięcia. Forum połączone było także z finałem konkursu na najlepszy projekt zrealizowany w CWUZ. 

– Zadaniem zespołów konkursowych było zaprezentowanie wybranego projektu zrealizowanego w ciągu całego roku szkolnego. Produkt finalny przybierał bardzo różne formy, ale można powiedzieć, że w tych projektach opartych na strategii uczenia się przez rozwiązywanie problemów najważniejsze było stawianie sobie pytań, hipotez badawczych i dążenie do  rozwiązywania  tego problemu. Mieliśmy na przykład pracę z Nowego Sącza, w której uczniowie przedstawili swoją wizję, jak unowocześnić stadion piłkarski Sandecji. Myślę, że gdyby ktokolwiek z osób zainteresowanych modernizacją stadionu chciał skorzystać z pomysłu uczniów, znalazłby tam wiele ciekawych rozwiązań – mówiła Krystyna Dynowska-Chmielewska, kierownik projektu ,,Małopolskie Talenty” z Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Aby w pełni zrealizować projekt, uczniowie musieli: dokonać obliczeń, zrealizować makiety, przygotować się do prezentacji swojego pomysłu oraz do omówić go. W ramach części plenarnej organizatorzy zapewnili uczniom kontakt z osobami pochodzącymi z Sądecczyzny, którym udało się osiągnąć sukces w różnych dziedzinach życia. To miało pokazać im pewnie modele i wzorce działania, z których warto skorzystać. Wśród gości znaleźli się m.in.:  dr Krzysztof Głuc oraz dr Leszek Skocki.

Opowiadali oni o kluczowych momentach w ich rozwoju zawodowym oraz o tym, na co uczniowie powinni zwrócić uwagę, aby osiągnąć szeroko rozumiany sukces. Była też mowa o ludziach, którzy dzięki swojej wytrwałości i wytężonej pracy osiągnęli cel,  mimo iż na początku swojej drogi musieli pokonywać mnóstwo przeszkód.

Rozmawialiśmy o historii sieci internetowej eobuwie.pl, która zaczynała od kapitału dziesięciu tysięcy złotych, czy Albercie Einsteinie, który nie rokował zbyt dobrze jako młody człowiek. Przywołano też postać Disney’a, któremu odradzano karierę dziennikarską i podejmowanie twórczych inicjatyw, bo wielu twierdziło, iż w żaden sposób nie jest uzdolniony. A to wszystko po to, aby pokazać młody ludziom, że opłaca się być wytrwały i dążyć do celu – wyjaśniała Krystyna Dynowska-Chmielewska

Forum Młodych Talentów zorganizowane zostało  w ramach projektu ,,Małopolskie Talenty”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Organizatorem Forum było Biuro Merytoryczne projektu Małopolskie Talenty z siedzibą w Nowym Sączu. Zajęcia w Centrach organizowały podmioty, które ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego otrzymały dofinansowanie na prowadzenie ośrodków pracy pozaszkolnych dla uczniów zdolnych, tj: Fundacja Sądecka, Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe Wsi Dominkowice, Stowarzyszenie Humaneo, Stowarzyszenie Rozwoju Podtatrza, Powiat Gorlicki, Powiat Brzeski.

 

 

 

Reklama