Finał obchodów Roku Bolesława Barbackiego [ZDJĘCIA]

Finał obchodów Roku Bolesława Barbackiego [ZDJĘCIA]

W piątek (3 grudnia), o godzinie 16., w Nowosądeckiej Małej Galerii w Nowym Sączu odbyło się oficjalne zakończenie Roku Bolesława Barbackiego – wybitnego sądeczanina, artysty – malarza i działacza społecznego.

Bolesław Barbacki przyszedł na świat w 1891 roku w Galicji. Rozkwit jego życia artystycznego oraz społecznego przypadł na okres II Rzeczypospolitej, gdy po latach niebytu Polska odzyskała swoją niepodległość i wolność.  W roku 1932 został odznaczony Medalem Niepodległości, a w 1937 – Złotym Krzyżem Zasługi. Zginął, rozstrzelany wraz z grupą 45 więźniów przez hitlerowców, w 1841 roku, zostawiając po sobie spuściznę, do której odwołują się współczesne pokolenia sądeczan i Polaków.

Namalował ponad 800 obrazów, które pokazywano na wernisażach w Warszawie, Krakowie i Lwowie. Był znany, doceniany, uważany za postać absolutnie wybitną. Artysta, pedagog, społecznik, oddany patriota i człowiek teatru. W swoim rodzinnym mieście był między innymi prezesem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, kierownikiem Żeńskiej Szkoły Przemysłowej, założycielem Towarzystwa Dramatycznego czy nauczycielem rysunku. Kochał książki, wzbogacając lokalne biblioteki o nowe pozycje, tworząc w nich również archiwa.

W 2020 roku, na grudniowej sesji Rady Miasta prezydent Ludomir Handzel, w związku ze 130. rocznicą urodzin i 80. rocznicą śmierci wielkiego malarza-portrecisty, przypadającą na rok 2021, złożył propozycję:

-Wystąpiłem z inicjatywą ogłoszenia roku 2021 „Rokiem Bolesława Barbackiego” . To eyrax upamiętnienia tej niezwykle ważnej w dziejach Nowego Sącza postaci oraz inspiracja dla serii działań zmierzających do utrwalenia w świadomości młodego pokolenia nowosądeczan pamięci o tym wielkim twórcy, patriocie i społeczniku.

Dzięki tej inicjatywie, przez ostatnie dwanaście miesięcy w Nowym Sączu odbyło się wiele różnych wydarzeń artystycznych związanych z Barbackim. Miały one za zadanie przybliżyć postać oraz twórczość znakomitego artysty. W ich realizację włączyły się m.in.: Zespół Szkół nr 3 im. Bolesława Barbackiego, Pałac Młodzieży, Teatr Robotniczy, MCK Sokół i Sądecka Bibliotek Publiczna. Organizowane były warsztaty i plenery artystyczne, konkursy plastyczne (Maluj jak Barbacki, Charakteryzuj jak Barbacki czy Ilustruj i redaguj jak Barbacki), pokazy mody, wernisaże plastyczne, gry miejskie (Na tropie Bolesława Barbackiego), fabularyzowany film dokumentalny o życiu twórcy (Portret Polaka) oraz liczne uroczystości, upamiętniające słynnego malarza.

W Teatrze Robotniczym im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu przygotowano spektakl Bolek i Żabusia, autorstwa Marii Molendy w reżyserii Moniki Ślepiak. To teatralna próba przybliżenia odbiorcom Bolesława Barbackiego – patrona teatru, od strony bardziej ludzkiej, z jego miłosnymi rozterkami i refleksjami egzystencjalnymi. Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ wspólnie z Fundacją Nomina Rosae w dniach 23-28 listopada 2021 roku zorganizowali szesnastą edycję LABIRYNTU HISTORII. Program tegorocznej edycji pt. Artyści – wizjonerzy piękna poświęcony był sztuce Bolesława Barbackiego z przełomu XIX i XX wieku.

To nie wszystko. Efekty całorocznej pracy wychowanków Pałacu Młodzieży z pracowni plastycznej można było podziwiać na wystawie w Nowosądeckiej Małej Galerii, w której zakończono w piątkowe popołudnie obchody Rok Barbackiego. Uroczystość poprowadzili wiceprezydent Magdalena Majka oraz dyrektor Wydziału Kultury – Marcin Poręba. Na widowni zasiedli między innymi laureaci konkursu literackiego na najlepszy esej, reportaż oraz wiersz. Gratulacje zwycięzcom składali dyrektor Wydziału Edukacji Małgorzata Belska, dyrektor Biblioteki Publicznej – Marek Rylewicz oraz Pałacu Młodzieży – Milenia Małecka-Rogal. Nie zabrakło również młodzieży z ZS nr 3 im. Bolesława Barbackiego, która zaskoczyła zebranych ubiorami z podobizną malarza, wzorowanymi na modzie z jego epoki. W takich charakteryzacjach uczniowie wystąpili przed publicznością do muzyki z filmu Vabank. W przerwie między kolejnymi pokazami  mody (lata 20/30: stare i nowoczesne) wystąpił Grzegorz Olszewski, który opowiedział o niedawno wydanej książce: Historia ubiorów. Pozycja została poszerzona o tablice ilustracyjne, będące własnością szkoły, założonej przez Bolesława Barbackiego.

W Małej Galerii pojawił się również znany współczesny sądecki artysta Mgr Mors, który w „Galerii na Wąskiej”, zmierzył się z twórczością słynnego malarza, przenosząc jego obrazy na miejskie mury.

Warto wspomnieć o występach artystycznych Eweliny Boczarskiej oraz Zuzanny Leśniak z grupy teatralnej To co w nas. Ewelina wykonała dwa utwory, pt. Piosenka Sądecka do słów Masiora oraz Na dobre i złe chwile. Z kolei Zuzia Leśniak zaprezentowała Balladę o malarzu sądeckim pióra Władysławy Lubasiowej. Przy fortepianie akompaniowała młodym wokalistkom Joanna Chowaniec, nauczycielka muzyki w Pałacu Młodzieży.

Niestety, wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Dotyczy to również Roku Bolesława Barbackiego, który właśnie się dobiega końca.

Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia.

Foto: Pałac Młodzieży w Nowym Sączu

Foto: wikipedia.org/wiki/Bolesław_Barbacki

 

Reklama