EGZOSZKIELET POWSTAŁ DLA AMERYKAŃSKIEJ ARMII, A DZIŚ SŁUŻY DO REHABILITACJI

EGZOSZKIELET POWSTAŁ DLA AMERYKAŃSKIEJ ARMII, A DZIŚ SŁUŻY DO REHABILITACJI

Centrum Rehabilitacji TUKAN od niedawna jest w posiadaniu innowacyjnego sprzętu rehabilitacyjnego opartego o najnowsze technologie.

O Egzoszkielecie EKSO GT rozmawiamy z dyrektor CR Mariolą Pawlak

– Czym jest Egzoszkielet EKSO GT?

To przenośny bioniczny szkielet amerykańskiej firmy EKSO BIONICS.  Powstał dla potrzeb armii amerykańskiej, a dziś stosuje się go w rehabilitacji pacjenta z niedowładem kończyn dolnych. Jest zasilany zestawem baterii, a ruchy są wykonywane za pomocą silników. Zakłada się go na ubranie, a na dopasowanie urządzenia do postury pacjenta potrzeba kilku minut.

– Czemu ma służyć to urządzenie?

– Egzoszkielet służy do reedukacji chodu pod ścisłą kontrolą fizjoterapeuty, umożliwiającą prowadzenie rehabilitacji funkcjonalnej oraz ćwiczeń polegających na przenoszeniu obciążenia między stronami. Różne tryby treningowe pozwalają na dopasowanie się urządzenia do postępów pacjenta.

– Egzoszkielet przyspiesza rehabilitację?

– Prowadzone cztery lata temu badania przez specjalistów Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie – między innymi w CR TUKAN – potwierdziły duży postęp i przyspieszenie rehabilitacji w stosunku do terapii metodami stosowanymi dotąd. W niektórych przypadkach odnotowano osiągnięcia niemożliwe do uzyskania innymi metodami.

– Dla kogo jest Egzoszkielet?

– Przeznaczony jest dla pacjentów o rożnym stopniu porażenia, które mogło być wynikiem schorzeń neurologicznych lub urazów (całkowite uszkodzenie rdzenia do wysokości C7 włącznie, częściowe uszkodzenie rdzenia na dowolnym poziomie, przebyty incydent udarowy, stwardnienie rozsiane, dystrofia mięśniowa, mózgowe porażenie dziecięce, choroba Guillain-Barre oraz przebyty uraz czaszkowo-mózgowy).

– Jak przebiega rehabilitacja?

– Rehabilitacja odbywa się w Centrum Rehabilitacji TUKAN- Łabowa w miłej i niepowtarzalnej atmosferze pod czujnym okiem wykfalifikowanego i prężnie rozwijającego się zespołu fizjoterapeutów. W naszym ośrodku realizujemy rehabilitacje w Egzoszkielecie stacjonarnie, jak i ambulatoryjnie. Mamy do zaoferowania korzystne pakiety w obu wymienionych formach. Pakiet stacjonarny obejmuje noclegi, pełne wyżywienie oraz dwie sześciodniowe serie zabiegów w EKSO GT, a także kinezyterapie, fizykoterapie i masaż. Każdy pobyt rozpoczyna się i kończy konsultacją lekarską, a w trakcie trwania turnusu przewidziana jest porada psychologiczna. Pakiet ambulatoryjny obejmuje 5 lub 10 jednogodzinnych treningów w EKSO GT w kolejno następujących po sobie dniach (od poniedziałku do piątku).

Cennik oraz wszelkiego rodzaju informacje dostępne są na stronie internetowej www.tukan.info.pl lub pod numerem telefonu 18 479 10 80 lub kom.504 530 898.

 

 

Jeden z pacjentów, 6 maja wziął udział w globalnym biegu „Wings for Life World Run” w Poznaniu. „Biegł” w Egzoszkielecie CR Tukan.
Fot. Arch. Centrum Rehabilitacji TUKAN
Materiał sponsorowany

 

 

 

Share on twitter
Share on facebook