Dziś kierowcy znów pod lupą policjantów z drogówki

Dzisiaj w całej Polsce policjanci ruchu drogowego prowadzą działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych.

wsb3

Patrole policyjne będzie można spotkać w miejscach szczególnie niebezpiecznych dla pieszych, a więc na przykład w rejonach przejść o dużym natężeniu ruchu, czy w punktach, w których wcześniej doszło do potrąceń.

- Aktywność policjantów będzie koncentrowała się przede wszystkim na kierujących pojazdami, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego wobec pieszych - informuje Komenda Główna Policji.

Jak przypominają funkcjonariusze, kierowca ma obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ważne jest też zachowanie szczególnej ostrożności w pobliżu przejść.

Nieprawidłowe zachowania kierujących, które zagrażają bezpieczeństwu pieszych to:

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, w szczególności na przejściu dla pieszych,

  • nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przy skręcaniu w drogę poprzeczną,

  • przejeżdżanie przez przejście z nadmierną prędkością,

  • wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,

  • omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się  w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym,

  • nieprawidłowe cofanie.

Choć najczęściej wypadki z udziałem pieszych spowodowane są przez kierowców, to najwięcej ofiar śmiertelnych odnotowuje się w przypadku zdarzeń, których sprawcami byli piesi. Z tego powodu policja apeluje o ostrożność, uważne przechodzenie przez jezdnię oraz noszenie odblasków. Wszystko to może uratować zdrowie i życie pieszego, który jest dużo bardziej narażony niż znajdujący się w samochodzie kierowca.

źródło: www.policja.pl/ BRD KGP

fot. ilustr. KMP w Nowym Sączu

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.