Dzień turecko – orawski czyli Ankara nie jest wcale tak daleko

Nowy Sącz i Ankarę dzieli ponad 2 tys. km, ale duża odległość nie stanowiła dla nich żadnej przeszkody. Dzisiaj, na sądeckim rynku festiwal Święto Dzieci Gór gościł Dziecięco-młodzieżowy Zespół Folkorystyczny przy Uniwersytecie Hacettepe. Towarzyszyli mu polscy kamraci – Orawskie Dzieci z Lipinicy Wielkiej.

Tureccy goście za swoją misję uważają promocję tradycji tanecznych i muzycznych wywodzących się z różnych części kraju. Zespół założony został w 1996 roku i obecnie liczy około 200 tancerzy w wieku od 12 do 20 lat. Nowosądeckiej publiczności zaprezentowali tańce z basenu Morza Czarnego, regionu miasta Silifke, Wschodniej Anatolii oraz tańce ankarskich Sejmenów i tańce Zejbeków.

Z kolei zespół „Orawskie Dzieci”, działa przy Szkole Podstawowej nr 2w Lipnicy Wielkiej od momentu reaktywacji w 2011 roku. W zespole działają dwie grupy – początkująca i zaawansowana, grupa śpiewacza oraz dziecięca kapela. Repertuar obejmuje tańce i pieśni orawskie, zabawy pasterskie, gawędy oraz typowe dla tego regionu zwyczaje i obyczaje. Do Nowego Sącza przyjechał z programem zatytułowanym „Po kościele”.

fot. Tatiana Biela

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.