Dzięki pasjonatom w gminie Stary Sącz można zwiedzać kolejny schron

Dzięki pasjonatom w gminie Stary Sącz można zwiedzać kolejny schron

W gminie Stary Sącz odkopano kolejny kawałek historii. Pasjonaci ze Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny odnaleźli w Mostkach schron z okresu II wojny światowej i przystosowali go do zwiedzania.

Znalezisko to niemiecki schron bojowy typu RINGSTAND 58C. Na podobny natrafiono w zeszłym roku w Barcicach. Został wtedy odkopany i przystosowany do zwiedzania przez członków Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny oraz Towarzystwa Historycznego Miłośników Barcic.

Jak wyjaśnia Stanisław Pustułka, przedstawiciel i założyciel SHES, przy schronie w Mostkach pracy było o wiele więcej, gdyż prowadzą do niego transzeje-okopy długości około 50 metrów.

Wszystkie działania, związane z przystosowaniem miejsca do zwiedzania, wykonywane były ręcznie. Prace trwały aż siedem tygodni, ponieważ prowadzone były przez członków stowarzyszenia w wolnym czasie.

Oficjalne otwarcie obiektu dokonał  Burmistrza Starego Sącza Jacek Lelek, któremu bardzo dziękujemy za udostępnienie materiałów do wykonania tej rekonstrukcji – mówi  Stanisław Pustułka.

Zwiedzanie schronu jest darmowe, a dostęp do niego nieograniczony.

fot. Stanisław Pustułka

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.