Domy 70 mkw. na zgłoszenie. Jak mogą wyglądać nowoczesne mniejsze cztery kąty bez zezwolenia?

projekt domu

W maju na konwencie Zjednoczonej Prawicy zaprezentowano zasady, na jakich będzie działać program Polski Ład. Data jego wdrożenia nie jest jeszcze znana, jednak zmiany, które obejmuje, dotyczą wielu kwestii, także budownictwa.

Jakie będą skutki Polskiego Ładu dla osób, które chcą zbudować dom?

Według zapewnień polityków, Polski Ład ma znacznie zmienić oblicze branży budowlanej. Co ma na to wpływ? Jednym z najbardziej znaczących przekształceń będzie zredefiniowianie zapisów w prawie budowlanym, które dotyczą konieczności uzyskania zezwolenia na postawienie domu o powierzchni 70 m2. To bardzo znacząca zmiana, jednak nie oznacza, że od teraz wybudowanie takiej nieruchomości będzie możliwe bez wypełniania żadnych dokumentów.

Skutki, jakie niesie ze sobą program Polski Ład i jego elementy, czyli usunięcie obowiązku przedstawienia dokumentu o zgodę na budowę przed rozpoczęciem prac, mają dość duże znaczenie zarówno dla firm budowlanych, jak i ich klientów. Według polityków samo zrealizowanie projektu ma być znacznie łatwiejsze – jak wygląda to w praktyce?

Domki modułowe – formuła, która zaczyna zdobywać popularność

Polacy coraz częściej decydują się na postawienie niedużego domku, na przykład o powierzchni 30 m2. Wydawać by się mogło, że taki metraż nie jest w stanie zapewnić odpowiedniego komfortu dla użytkowników przebywających w środku, jednak wyniki sprzedażowe mówią zupełnie co innego. Obywatele naszego kraju bardzo upodobali sobie takie mniejsze domki. Dodatkowym atutem tych kompaktowych rozwiązań jest to, że ich postawienie trwa znacznie krócej od standardowej nieruchomości mieszkalnej, takiej jak domek jednorodzinny, a jednocześnie nie potrzeba do wykonania prac wykwalifikowanej kadry robotniczej.

Częstym rozwiązaniem jest to, że taki domek jest zamawiany pod konkretny adres – jest to zazwyczaj po prostu nabyta działka. Wszystkie materiały niezbędne do postawienia takiego obiektu są uwzględnione w pakiecie, a do całości jest dołączona instrukcja. Dzięki temu tak naprawdę można z niewielkim wkładem finansowym oraz w towarzystwie rodziny lub znajomych, samemu postawić dom modułowy.

Domki modułowe 70 m2 – ile tak naprawdę wynosi metraż użytkowy takiego obiektu?

Zmiany, które wprowadza polski rząd, są bez wątpienia jednymi z najbardziej znaczących w ostatnich latach. Pojawiają się również pytania, na przykład czy Polski nowy ład: ułatwieniem budowę domu do 70 m2 bez pozwolenia. Czy to rewolucja w polskim budownictwie? To właśnie nowe regulacje związane z Polskim Ładem mają umożliwić osobom, które chcą zbudować własne cztery kąty, zrealizowanie swoich marzeń. Jednak metraż o parametrach takich jak 70 m2 nie jest przekonujący dla wielu osób. Jak w praktyce prezentują się wymiary i przede wszystkim powierzchnia użytkowa obiektu?

W konferencji dotyczącej szczegółów Polskiego Ładu Mateusz Morawiecki powiedział, że domki do 70 m2 będą mogły być budowane nie tylko bez zezwolenia, ale również zaznaczyła, że dopuszcza się lekko skośne dachy. To znak zarówno dla firm budowlanych, jak i klientów, że realny metraż takiego domku może wzrosnąć z 70 m2 do nawet 90 m2. To wszystko będzie możliwe, jeżeli wykorzysta się poddasze do celów użytkowych, na przykład dodatkowej sypialni, czy gabinetu. Ten metraż może jeszcze bardziej zostać poszerzony, jeżeli ktoś zdecyduje się także na taras.

Jakie są największe zalety Polskiego Ładu i zlikwidowania obowiązku posiadania pozwolenia na budowę?

Do tych zalet bezsprzecznie zależy to, że Polacy będą mogli zachować większą kwotę pieniędzy dla siebie i jednocześnie spełnić marzenia o własnym domu. Nieduży metraż może zostać powiększony, tak jak wspomniano wcześniej, o użytkowe poddasze, czy taras.

Każdy, kto chciałby skorzystać z tych udogodnień, może sprawdzić informacje na temat tego, jakie najlepsze firmy budowlane oferują dobre projekty domów do 70 m2, a także skonsultować się z ich obsługą, czy takie rozwiązanie spełni ich oczekiwania.

Artykuł sponsorowany.

 

Zobacz również: Jak wybrać odpowiedni smartwatch.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.