Dobra passa Newagu. Koleje Śląskie zamówiły pociągi z Nowego Sącza. Jest też zamówienie na lokomotywy

Dobra passa Newagu. Koleje Śląskie zamówiły pociągi z Nowego Sącza. Jest też zamówienie na lokomotywy

Elektryczne zespoły trakcyjne z nowosądeckiego Newagu będą jeździć na Śląsku. Koleje Śląskie wybrały ofertę sądeckiego producenta dotyczącą dostarczenia trzech nowych pociągów z opcją dwóch dodatkowych oraz uwzględniającą świadczenie usług serwisowych. Czteroczłonowe składy mają być gotowe za dwa lata.

Oferta Newagu złożona w postępowaniu przetargowym opiewała na kwoty: 184,5 mln zł brutto w ramach wynagrodzenia wykonawcy za dostawę fabrycznie nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (w ramach zamówienia podstawowego oraz prawa opcji w zakresie dostawy dodatkowych EZT) oraz 55 mln 842 tys. zł brutto za świadczenie usług serwisowych.

W pociągach, które Newag wyprodukuje dla Kolei Śląskich przewidziano strefę do przewozu rowerów, w której znajdzie się miejsce dla od 6 do 10 jednośladów. Pociągi mają być dostępne dla osób z niepełnosprawnością, zarówno jeżeli chodzi o rampę, jak i toaletę. Każdy będzie wyposażony również w defibrylator.

Zamówienie KŚ to nie jedyny nowy kontrakt firmy z Nowego Sącza. W pierwszych dniach sierpnia ogłoszono, że zajmie się ona również produkcją 10 lokomotyw Dragon dla Cargounit – przedsiębiorstwa zajmującego się wynajmem lokomotyw w Europie Środkowo-Wschodniej.

Jednostki w charakterystycznym czarno-czerwonym malowaniu będą wyposażone w spalinowy moduł dojazdowy. Umowa zawiera również zapis o możliwości rozszerzenia zamówienia o kolejne 20 lokomotyw” – poinformowały służby prasowe Newagu.

źródło: Newag, nakolei.pl; fot. Newag

Czytaj też:

PKW zwiększyła diety dla członków obwodowych komisji wyborczych