„Rzeczą żołnierza jest stworzyć dla Ojczyzny piorun co błyska, a gdy trzeba – uderzy”. Święto Wojska Polskiego w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

„Rzeczą żołnierza jest stworzyć dla Ojczyzny piorun co błyska, a gdy trzeba – uderzy”. Święto Wojska Polskiego w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

,,Rzeczą żołnierza jest stworzyć dla Ojczyzny piorun co błyska, a gdy trzeba – uderzy”. Na dzisiejszych obchodach (15 sierpnia 2023) przywołano słowa Józefa Piłsudskiego z 1920 roku, skierowane do kawalerów orderu Virtuti Militari. W Nowym Sączu przy pomniku marszałka odbyły się oficjalne uroczystości upamiętniające 103 rocznicę bitwy warszawskiej.

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Kazimierza. Po nabożeństwie pomnik Józefa Piłsudskiego utonął w kwiatach.

Po raz kolejny spotykamy się aby uczcić moc oręża polskiego. Naszą dumę i chwałę. Po raz kolejny patrzymy jak przez wiele, wiele lat na wschód. Tam widzimy zagrożenie. Doceniamy mundury, które dzisiaj prezentują nasi Strzelcy oraz Straż Graniczna. Cieszę się z tych słów, które dzisiaj padły – o tym, że nie powinniśmy szukać wroga w w Polsce. Powinniśmy ponad podziałami patrzeć na bezpieczeństwo i w przyszłość Polski. Chwała bohaterom z 1920 roku. Ponad podziałami dla Polski i dla Nowego Sącza – mówił prezydent Ludomir Handzel.

Wartę honorową przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego pełnili funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej oraz Strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 2006 Nowy Sącz.

 

fot i video: Adrian Maraś

 

 

Czytaj też:

POLSKA JEST WASZA! Święto Wojska Polskiego pod zamkowym wzgórzem [FOTORELACJA]

 

Reklama