Pannonica, dzień drugi: czyste szaleństwo

Pannonica, dzień drugi: czyste szaleństwo

Za nami drugi dzień Pannonica Folk Festival. To co się tam działo, nie da się opisać w prostych słowach. Na scenie wystąpili sami wirtuozi. Czyste szaleństwo. Niesamowita energia i ogromna dawka dobrej, bałkańskiej muzyki.

Disco Partizani, Citizen of Planet Paprika prawdopodobnie słychać było w Nowym Sączu, jak nie dalej. Shantel & Bucovina Club Orkestar wyciągnęli całą energię z publiczności. Nie było osoby, której nie porwało to szaleństwo. Połączenie bałkańskich rytmów, muzyki cygańskiej, klezmerskiej i elektronicznej muzyki dyskotekowej to przepis na rozpalenie ognia bez zapałek.

Celowo przed ich występem odbył się szalony teatr ognia. Miał przygotować, do tego, co wydarzyło się na scenie.

Sceną zawładnęli także Vołosi, kwintet smyczkowy, w rękach którego muzyka Karpat jest żywa, energiczna, radosna i wraca do tradycji. Kolejną dawkę energii zafundował węgierski zespół Söndörgő, określany przez  Riverboat Records mianem ,,najszybszych palców word music”. Na Pannonice zagrali po raz drugi.

Koncerty zakończył występ grupy Zoord, wywodzącej  się  z Węgier. Zespół tworzy muzykę powracającą do korzeni Europy Wschodniej. Zoord miał nieco wyciszyć festiwalowiczów, po występie Shantel & Bucovina Club Orkestar, jednak nie udało się.  Publiczność tak się rozkręciła, że nie pozwoliła im zejść ze sceny. Musowo Zoord bisował.

To jednak nie był koniec imprezy, do białego rana i całe trzy dni ,,miasteczko festiwalowe” tętni życiem. Nie bez powodu Pannonika nazwana jest żywą kulturą.

Na festiwal przybyły tłumy z różnych zakątków Polski i świata. Setki osób zamieszkały w namiotach na trzy dni. Podziwianie wschodu słońca, wychodzącego zza gór, nad rzeką Poprad i sami przyjaciele wokół- czy może być coś lepszego?

Bałkańska kultura zawładnęła do końca Barcicami. Bogactwa kultur, od muzyki, po potrawy i dzieła rękodzielnicze- to wszystko dostępne jeszcze dzisiaj nad rzeką Poprad. Nie może Was zabraknąć. Kolejna dawka mocy dzisiaj, od 17:30.

Reklama