Czesław Mozil nagrał teledysk z Piwnicokami, Rytrzokami i Bystrą Kicorą [FILM]

Miesiące przygotowań, kilka dni wspólnej intensywnej pracy i już wkrótce można będzie obejrzeć w formie teledysku niezwykły utwór muzyczny, który Czesław Mozil nagrał z zespołami regionalnymi Bystro Kicora (Przysietnica), Dziecięcy Zespół Regionalny Małe Piwnicoki (Piwniczna-Zdrój) i Rytrzoki z Rytra.

Renault2

- Od lat moim marzeniem było aby muzyka górali nadpopradzkich została wzięta na warsztat artysty nie związanego z muzyką ludową. Aby stał się inspiracją do jego twórczości. Tak też się stało. „Dalej jazda Panie gazda” nie  jest kolejnym utworem folkowym lecz piosenką wpisaną w charakterystyczną stylistykę artystyczną Czesława Mozila, zarazem sięgającą do korzeniu muzyki i kultury górali nadpopradzkich – powiedziała Monika Florek, prezes Stowarzyszenia Górale Karpat *, które jest autorem projektu stworzenia teledysku.

Słowa do utworu „Dalej jazda Panie Gazda” napisał Michał Zabłocki (autor testu piosenki „Cichosza” dla Grzegorza Turnała), zaś muzykę skomponował sam Czesław Mozil.

Uroczysta premiera teledysku odbędzie się już wkrótce w Piwnicznej-Zdroju.

Wspólny utwór muzyczny Czesława Mozila i nadpopradzkich górali powstał jako pierwszy w ramach projektu „Artyści na szlaku kultury wołoskiej”, którego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Górale Karpat.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”.

*Stowarzyszenie Górale Karpat to grupa mieszkańców z Nadpopradzia, która od ponad 10 lat działa  w regionie. Członkowie wywodzą się z różnych środowisk, mają różne doświadczenia życiowe i zawodowe, ale łączy ich miłość do regionu i troska o jego dziedzictwo kulturowe.Do najważniejszych projektów należy szereg działań na rzecz powrotu pasterstwa (organizacja konferencji „Pasterstwo szansą Sądeczczyzny”, powrót czarnych owiec na nadpopradzkie hale) oraz szereg działań mających na celu zachowanie kultury ludowej i pasterskiej oraz tożsamości kulturowej  mieszkańców w odniesieniu do współczesności (imprezy folklorystyczne, warsztaty folkowo-jazzowe „Rytmy ziemi” a także kilka płyt w tym „Cysto górolsko muzyka”).

 

Moje życie jest pracą, a jak odpoczywam to baluje💪

Opublikowany przez Czesław Śpiewa Czwartek, 29 sierpnia 2019

zdjęcia Urszula Lis

 

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.