Czesław Mozil i Górale Nadpopradzcy na Szlaku Kultury Wołoskiej 

Czesław Mozil i Górale Nadpopradzcy na Szlaku Kultury Wołoskiej 

„Dalej jazda Panie Gazda” to podróż Czesława Mozila i Górali Nadpopradzkich Szlakiem Kultury Wołoskiej w Beskidzie Sądeckim. Odwiedzają oni miejsca dzisiaj już zapomniane, na których pasterze od wieków wypasali owce.

Teledysk ma pokazać to, co u nas piękne ale zapomniane i niedostępne dla odwiedzających nasz region turystów. Na szczęście muzyka i tradycja góralska żyje w sercach dzieci i młodzieży, która zaangażowała się w powstanie tego utworu – powiedziała Monika Florek, prezes Stowarzyszenia Górale Karpat, które jest autorem projektu stworzenia teledysku. Wsparcie Czesława Mozila, który napisał muzykę i wystąpił razem z dziećmi jest nieocenionym wkładem w promocję naszego regionu i bardzo mu za to dziękujemy! – dodaje Monika Florek.

W nagraniu udział wzięło blisko 70 dzieci z dziecięcych zespołów regionalnych: Bystro Kicora (Przysietnica), Dziecięcy Zespół Regionalny Małe Piwnicoki (Piwniczna-Zdrój) i Rytrzoki z Rytra. Sceny do teledysku były kręcone w Starym Sączu, Rytrze, Piwnicznej-Zdroju i Wierchomli.

Słowa do utworu „Dalej jazda Panie Gazda” napisał Michał Zabłocki (m.in. autor testu „Cichosza” dla Grzegorza Turnała), muzykę – Czesław Mozil.

Wspólny utwór Czesława Mozila i nadpopradzkich górali powstał jako pierwszy w ramach projektu „Artyści na Szlaku Kultury Wołoskiej”, którego pomysłodawcą jest Stowarzyszenie Górale Karpat.

Realizację projektu wsparły gminy: Stary Sącz, Rytro i Piwniczna-Zdrój, a także Hotel Wierchomla

Ski & Spa Resort, Hotel Czarna Owca w Piwnicznej-Zdroju i poseł Elżbieta Zielińska.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach konkursu ofert z turystyki pn. „Małopolska Gościnna”.

Stowarzyszenie Górale Karpat to grupa mieszkańców z Nadpopradzia, która od ponad 10 lat działa  w regionie. Członkowie wywodzą się z różnych środowisk, mają różne doświadczenia życiowe i zawodowe, ale łączy ich miłość do regionu i troska o jego dziedzictwo kulturowe.

Do najważniejszych projektów należy szereg działań na rzecz powrotu pasterstwa (organizacja konferencji „Pasterstwo szansą Sądeczczyzny”, powrót czarnych owiec na nadpopradzkie hale) oraz szereg działań mających na celu zachowanie kultury ludowej i pasterskiej oraz tożsamości kulturowej  mieszkańców w odniesieniu do współczesności (imprezy folklorystyczne, warsztaty folkowo-jazzowe „Rytmy ziemi” a także kilka płyt w tym „Cysto górolsko muzyka”).

Urszula Lis
Stowarzyszenie Górale Karpat

www.goralekarpat.pl

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about WOPR Bartkowa - Posadowa

Promesy dla jednostek WOPR z Małopolski. Jak przysłużą się ratującym nam życie?

Play Video about Enklawa Starosądecka

Enklawa Starosądecka – wygodne i nowoczesne mieszkania w Starym Sączu

AFTERMOVIE z SUMMER SĄCZ FESTIVAL w WSB-NLU! //SMOLASTY | OTSOCHODZI | MARGARET | BARANOVSKI

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.