Cyber-atak na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Przestępcy żądają 1,5 miliona złotych okupu

Cyber-atak na Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Przestępcy żądają 1,5 miliona złotych okupu

LPR

Cyberprzestępcy zaatakowali Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. „Po raz pierwszy w historii LPR ktoś próbował zachwiać działaniem Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego oraz lotniczego transportu sanitarnego. Atak ma postać ransomware, a atakujący zażądali 390 tysięcy dolarów, (czyli 1,5 miliona złotych) okupu za odszyfrowanie danych. Dyrektor LPR nie podjął jakichkolwiek negocjacji” – poinformował wczoraj w mediach społecznościowych zespół LPR.

Jesteśmy w stałym kontakcie z Komendą Główną Policji, Komendą Stołeczną Policji, Ministerstwem Zdrowia i innymi właściwymi w sprawie podmiotami. (…) Pragniemy zapewnić, że od chwili ataku nie było ani jednego zawieszenia dyżurów z jego powodu. Wszystkie wezwania do misji ratunkowych i transportów są na bieżąco realizowane. ” – czytamy w oświadczeniu.

Dyrektor LPR, prof. Robert Gałązkowski podziękował załodze LPR „za heroiczną i pełną oddania walkę o jak najszybsze przywrócenie systemów IT do pełnej funkcjonalności”.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe ma problemy z łącznością od 14 lutego. W nocy z 13 na 14 lutego przestały funkcjonować kluczowe dla ratowników systemy, w tym system przesyłania informacji zawierających szczegóły interwencji ratowniczych. Wszystkie akcje ratownicze realizowane są bez ułatwień i wsparcia systemów komputerowych. Komunikacja odbywa się z wykorzystaniem prywatnej poczty i prywatnych telefonów.

Nie działa strona internetowa LPR i poczta e-mail.  Ransomware polega na uruchomieniu w zaatakowanym systemie oprogramowania szyfrującego dane na dyskach. W efekcie maszyny i cały zbiór danych zgromadzonych na ich dyskach, stają się bezużyteczne.

Mimo kłopotów z systemem informatycznym śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego cały czas uczestniczą w akcjach ratunkowych. Zmienił się jedynie (tymczasowo – do momentu rozwiązania problemu) sposób przesyłania informacji dotyczących interwencji.

źródło: LPR; niebezpiecznik

Ransomware to oprogramowanie, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych, a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego. Programy typu ransomware należą do tzw. złośliwego oprogramowania

Czytaj też:

Premier podwyższył stopień alarmowy. Obowiązuje CHARLIE-CRP

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama