Na sądeckim Rynku czytano „Wesele”

Na sądeckim Rynku czytano „Wesele”

W całym kraju rozbrzmiewały cytaty z dramatu pt. „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego…. Sami swoi, polska szopa. I ja z chłopa, i wy z chłopa; kochałem się po różnemu, a ciebie chcę po swojemu… czy Co tam, panie w polityce?  Recytację wraz z fragmentami inscenizacji scenicznej przygotowali również aktorzy Teatru Robotniczego im. Bolesława Barbackiego w Nowym Sączu. 

Na Rynku ustawiono suto zastawiony weselny stół, a tuż przy wejściu do ratusza były tańce i śpiewy, jak to na weselu. Inscenizacja odbyła się w ramach „Narodowego Czytania”.

Akcja ta jest organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku – mówi Janusz Michalik, kierownik artystyczny Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Sączu. – Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza – dodaje.

Aktorzy wcielili się w rolę gospodarzy: krakowskiego poety Lucjana Rydla i chłopki Jadwigi Mikołajczykówny oraz Poety, Dziennikarza, Racheli… Wystąpili m.in.: Janusz Michalik (Gospodarz), Monika Zagórowska (Gospodyni), Małgorzata Broda (Rachela)  Anna Totoń (Klimina), Bożena Jawor (Radczyni), Jakub Bulzak (Dziennikarz), Mieczysław Filipczyk (Żyd), ks. Jan Polak, proboszcz parafii Ducha Świętego (Ksiądz) oraz epizodycznie Wojciech Piech, wiceprezydent Nowego Sącza.

Kolejne „Narodowe Czytanie”za rok. Jakie narodowe dzieło będzie można usłyszeć na rynku sądeckim i rynkach wielu innych polskich miast? O tym zadecydują w specjalnym głosowaniu sami Polacy.

Fot. Agnieszka Małecka 

Share on twitter
Share on facebook