Kontrole podczas narodowej kwarantanny i godziny policyjnej. Policja: grozi 500 zł mandatu. Prawnicy: zakaz niezgodny z Konstytucją

Kontrole podczas narodowej kwarantanny i godziny policyjnej. Policja: grozi 500 zł mandatu. Prawnicy: zakaz niezgodny z Konstytucją

28 grudnia, czyli w najbliższy poniedziałek, rozpocznie się narodowa kwarantanna. Potrwa ona do 17 stycznia. Ponadto 31 grudnia od godziny 19.00 do 6.00 rano dnia następnego obowiązywać będzie godzina policyjna i zakaz przemieszczania się. O to, jak będą wyglądać kontrole mundurowych i czego możemy się spodziewać, zapytaliśmy w nowosądeckiej komendzie. Tuż przed świętami usłyszeliśmy, że funkcjonariusze nie otrzymali jeszcze szczegółowych wytycznych. Skierowano nas do Wojewódzkiej Komendy Policji w Krakowie i tam dowiedzieliśmy się nieco więcej. 

– Mając na uwadze przepisy aktualnego rozporządzenia, kontynuujemy dotychczasowe działania, które polegać będą na kontroli w miejscach publicznych obowiązku zasłaniania usta i nosa, kontroli środków komunikacji publicznej, placówek handlowych i usługowych pod względem przestrzegania obostrzeń sanitarnych. Permanentnie prowadzimy także kontrole przestrzegania kwarantanny domowej – poinformował naszą redakcję mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy KWP Kraków.

Jak przekonuje, wprowadzony w sylwestra zakaz przemieszczania, nie jest niczym nowym. W pierwszej fali epidemii były już ograniczenia w tym zakresie. Wyjątkiem od aktualnego zakazu jest wykonywanie czynności służbowych lub zawodowych, działalności gospodarczej, a także zaspokojenie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. Mowa m.in. o wyjściach do aptek, przemieszczaniu się w celu opieki nad chorym członkiem rodziny, czy o spacerze z psem.

– Piesi, kierowcy mogą zatem spotkać się z kontrolami policyjnych patroli i pytaniem o powód przemieszczania się. W razie złamania zakazu, możemy nałożyć mandat do 500 zł. Możemy także poinformować sanepid (a ten z kolei może nałożyć kartę pieniężną do 30000 zł) – wyjaśnił w rozmowie z nami mł. insp. Sebastian Gleń.

Restrykcje bezprawne?

Tuż po tym jak minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił godzinę policyjną i zakaz przemieszczania, pojawiły się głosy prawników, którzy nie pozostawili suchej nitki na wątpliwej podstawie prawnej ogłoszonych restrykcji.

– Rozporządzenie nie może ograniczać praw i wolności przemieszczania się, które są nam zagwarantowane w konstytucji. Moim zdaniem – i pewnie uważa tak większość prawników – na podstawie odpowiedniej ustawy powinien zostać wprowadzony stan klęski żywiołowej. Wówczas taka kwestia jak możliwość poruszania się mogłaby zostać w jakikolwiek sposób uregulowana. W tej chwili nie ma do tego podstawy prawnej, nieważne jak bardzo rząd zaklinałby rzeczywistość – mówiła w programie ,,Onet Opinie” prawniczka Sylwia Gregorczyk-Abram.

Radziła, by nie przyjmować mandatu, gdyż wówczas sprawa trafi do sądu. A przed nim będzie można dowieść, że mandat był nałożony bez podstawy prawnej.

W podobnym tonie wypowiadał się prawnik profesor Marek Chmaj, który wprost stwierdził, iż zapowiadane wprowadzenie zakazu przemieszczania będzie niezgodne z konstytucją, zatem nie będzie obowiązywać.

„Konstytucja w art. 52 ust. 1 wskazuje, że 'każdemu zapewnia się wolność poruszania po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej’. W ust. 3 tego artykułu zastrzeżono, że wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie. Z kolei w art. 31 ust. 3 podkreślono, że ograniczenia w zakresie korzystania z wolności konstytucyjnych nie mogą naruszać 'istoty tych wolności” – napisał na swojej oficjalnej stronie prof. Marek Chmaj.

Eksperci poddają w wątpliwość podstawę prawną planowanych restrykcji, ale jednocześnie apelują do Polaków o rozsądek, odpowiedzialność i troskę o zdrowie swoje i bliskich.

Co się zmieni od 28 grudnia? 

 • Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, księgarnie, drogerie, apteki,  a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
 • Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.
 • Zamknięte stoki narciarskie
 • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
 • 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym

Przedłużone zostały dotychczasowe zasady i ograniczenia:

 • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)
 • Ograniczenia w transporcie zbiorowym:
 1. 50% liczby miejsc siedzących, albo
 2. 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
 • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2
 • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób
 • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
 • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
 • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2
 • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00
 • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.

Fot. ilustr. KMP Nowy Sącz

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

WAŻNE !

Najlepszy kierowca Małopolski 2022. Kto został zwycięzcą?

FOR HEROES [ZWIASTUN]. Premiera w MCK SOKÓŁ już 6 października

Play Video about Gmina Stary Sącz

Rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Gminy Stary Sącz

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama