Ciepłownictwo. Ostatnie chwile ekogroszku

Ciepłownictwo. Ostatnie chwile ekogroszku

ekogroszek ilustracyjne

Projekt rozporządzania w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych zakłada, że nie będą już stosowane nazwy ekogroszek i ekomiał. Zamiast tego pojawią się nazwy groszek III i paliwo drobne. Równocześnie zostaną podniesione normy jakości tych produktów do standardów europejskich.

Po zmianie, groszek III powinien być paliwem nadającym się do spalania w kotłach zgodnych z unijną dyrektywą ekoprojektu, czyli takich, jakie są dopuszczone do sprzedaży. Obecne polskie normy jakości węgla nie gwarantują uzyskania poziomów emisji określonych w unijnym rozporządzeniu o ekoprojekcie – można przeczytać w uzasadnieniu.

Groszek III ma mieć zawartość popiołu na poziomie nie większym niż 7 proc., zamiast obecnych 12 proc. Zawartość siarki spadnie z 1,2 proc. do 1 proc. Wartość opałowa wyniesie co najmniej 28 MJ/kg zamiast 24 MJ/kg. Zawartość wilgoci ograniczono z 15 proc. do 11 proc.

„Tylko w takim przypadku spełniony może zostać warunek oczekiwanego efektu ekologicznego jakim jest poprawa jakości powietrza w Polsce” – twierdzi resort klimatu.

Jak informuje portal wysokienapiecie.pl., zmieniając nazwę z ekogroszek na groszek III resort klimatu przychylił się do postulatów o zmianę nazwę używanej od lat 90., która wprowadzała wielu konsumentów w błąd. (…)

Przeczytaj całość w specjalnym wydaniu DTS. Kliknij i czytaj za darmo:

Reklama