CHEŁMIEC: jedyna taka kolonia w regionie. Prezent dla dzieci, których nie rozpieszcza los…

CHEŁMIEC: jedyna taka kolonia w regionie. Prezent dla dzieci, których nie rozpieszcza los…

Już po raz 28 Chełmiec gościł dzieciaki, których codzienność nie jest łatwa z powodu biedy. I jak co roku gromada dzieci wróciła z kolonii do swoich domów obdarowana mnóstwem prezentów i bogatsza w mnóstwo wspomnień. Wakacje w szkole, rozłożone na dwa turnusy, zapewniono 160 dzieciom z rodzin potrzebujących. Koloniści pochodzący z czterech powiatów zażywali odpoczynku w aktywny sposób. Zwiedzali, uprawiali sport oraz brali udział w konkursach.

Akcja kolonijna w Chełmcu, zapoczątkowana w 1991 roku przez Nowosądecki Odział Profilaktyki Społecznej, ma na celu pomoc dzieciom z potrzebujących rodzin. Kolonie są bezpłatne, a ich koszty w większości pokrywają Małopolskie Kuratorium Oświaty, Ośrodki Pomocy Społecznej w Krynicy, Muszynie,  Nowym Targu, Gorlicach i Limanowej oraz prywatni sponsorzy.

W tegorocznej akcji kolonijnej wzięło udział 160 uczniów szkół podstawowych i gimnazjum z powiatów gorlickiego, limanowskiego, nowotarskiego i nowosądeckiego.. Wypoczywały pdodczas dwóch turnusów (27.06 – 10.07 i 10.07 – 23.07). Na kolonistów czekał obszerny program atrakcji na który składały się wycieczki do Krakowa, Starego i Nowego Sącza, Krościenka, Czorsztyna i Krynicy, nauka tańca i pływania,  rewia talentów kolonijnych oraz Kolonijna Spartakiada Sprawności. Dzieci zostały także obdarowane przez sponsorów plecakami oraz wyprawką szkolną z zeszytami, książkami i puzzlami.

Ta cenna inicjatywa spotyka się od wielu lat z przychylnością władz samorządowych i oświatowych. Miłym zaskoczeniem były niezapowiedziane  odwiedziny na kolonii wójta Bernarda Stawiarskiego, którego dzieci powitały brawami w podziękowaniu za nieodpłatne użyczenie budynku szkoły oraz bezpłatny wstęp na pływalnię, rolkowisko i Orlika – mówi Władysław Litwa, prezes Małopolskiego Ośrodka Proilaktyki Społecznej.

Dzieci dziękują wszystkim sponsorom, bez których kolonia nie odbyłaby się. Jest ich tak dużo, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Dostarczyli  chleb, owoce, przetwory, wodę mineralną, wędliny, słodycze, art. szkolne i oczywiście pieniądze.

 

 

Share on twitter
Share on facebook