Burmistrz uzdrowiska za przywróceniem Forum Ekonomicznego do Krynicy-Zdroju. Sprawa nie jest prosta

Radni miejscy Krynicy-Zdroju chcą powrotu Forum Ekonomicznego do uzdrowiska. W tej sprawie apelują do burmistrza. Gospodarz miasta w rozmowie z naszą redakcją przyznaje, iż jest za powrotem wydarzenia do Krynicy, jednak podkreśla, że to wymaga negocjacji i kompromisu. 

..Forum Ekonomiczne to najważniejsze wydarzenie świata polityki, biznesu i mediów, to promocja i reklama Krynicy na skalę ogólnokrajową i międzynarodową. W czasie Forum i Festiwalu Biegowego obiekty turystyczne są w pełni obłożone, co bezpośrednio i pośrednio wpływa na życie mieszkańców Krynicy. O tym jakie znaczenie ma Forum Ekonomiczne, świadczy fakt, że wiele miast w Polsce zabiega o jego organizację u siebie” – zwracają uwagę radni uzdrowiska.

Jednocześnie podkreślają, iż nie zgadzają się ze stwierdzeniami Krynickiej Organizacji Turystycznej, że z powodu organizacji imprez turyści nie mają dostępu do deptaku. Przypominają, że Forum trwa tylko 6 dni, a przygotowania do niej – dwa tygodnie. Radni uzdrowiska widzą kompromis.

– Można rozmawiać o przeniesieniu Forum na maj, czy czerwiec lub na drugą połowę września po zakończeniu sezonu turystycznego – proponują.

Podkreślają również, że deptak stał się placem budowy za sprawą kompleksowego programu rewitalizacji uzdrowiska pn. Kurort Krynica, a nie za sprawą Forum Ekonomicznego.

,,Natomiast dla osób, które z tytułu włączenia deptaku ponoszą straty finansowe, należałoby wspólnie z Uzdrowiskiem Krynica-Żegiestów szukać rozwiązań pomocowych” – stwierdzają radni.

Potrzebny kompromis

Forum Ekonomiczne od 1992 roku odbywa się w Krynicy-Zdroju. Pomysłodawcą wydarzenia jest Zygmunt Berdychowski, a organizatorem założona przez niego w 1993 roku Fundacja Instytut Studiów Wschodnich. Dodatkowo od 11 lat imprezie towarzyszy Festiwal Biegowy. W tym  roku Forum zostało przeniesione do Karpacza, gdyż w powiecie nowosądeckim ogłoszono ,,czerwoną strefę”, co wykluczało organizację tak dużego wydarzenia. Natomiast Festiwal Biegowy wstępnie przeniesiono na październik. Co więcej, w tym roku kończy się umowa pomiędzy Fundacją, Województwem Małopolskim i Krynicą. Zatem to, czy Forum wróci do uzdrowiska za rok, nie jest pewne.

Jak przyznał na antenie Radia Eska Zygmunt Berdychowski, albo województwo wraz z Krynicą zabezpieczą odpowiednią infrastrukturę np. wybudują centrum kongresowe, albo Forum znajdzie sobie zupełnie nowe miejsce. Przed przedstawicielami województwa, uzdrowiska oraz szefem Fundacji Instytut Studiów Wschodnich trudne rozmowy.

Jak zapewnia w rozmowie z naszą redakcją burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba, na Forum Ekonomicznym w Karpaczu jest przewodnicząca rady miejskiej, jak i jego zastępca Paweł Maślanka, którzy odbyli już spotkanie z organizatorem wydarzenia – Zygmuntem Berdychowskim, ale i marszałkiem Małopolski Witoldem Kozłowskim.

,,Sprawa jest stosunkowo świeża. Mamy cały rok, aby coś ustalić. Oczywiście w niedługim czasie będziemy siadać do negocjacji w sprawie organizacji Forum. Będziemy podejmować kroki, aby wydarzenie wróciło do naszego uzdrowiska” – podsumował gospodarz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba.

Kiedy poznamy ostateczną decyzję dotyczącą lokalizacji Forum Ekonomicznego na przyszłe lata? Możliwe, że pod koniec roku.

Fot. arch. NS/
Krystian Maj / KPRM

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.