Bonawentura 2019 - w Starym Sączu rozpoczyna się festiwal podróży i przygody!

Już dziś w Starym Sączu rozpoczyna się trzydniowe święto podróży i przygody -  9 edycja Festiwalu Bonawentura. Festiwal otrzymał od European Festivals Association z siedzibą w Brukseli prawo do używania specjalnego znaku "Remarkable Festival 2019-2020", którym wyróżnia się najlepsze europejskie festiwale!

Renault2

- Jak co roku na festiwalu Bonawentura będziemy rozmawiać o naszej planecie z perspektywy osób podróżujących. Pochylimy się nad nowymi trendami w podróżowaniu takimi jak rola nowych mediów w kształtowaniu naszej wiedzy o świecie - obiecuje pomysłodawca i "dowódca" festiwalu Wojciech Knapik.

- Piątkowy blok pokazów można byłoby zatytułować "Giganci". Każdy z piątkowych prelegentów - gości specjalnych jest zupełnie inny, ale mają wspólną cechę, są wyjątkowymi specami w swojej dziedzinie. I świetnie (z pasją) potrafią o tym opowiadać  - zapowiada dyrektor starosądeckiego centrum kultury.

Będzie okazja posłuchać opowieści Marka Tomalika - podróżnika, publicysty, pisarza, dziennikarza radiowego, z wykształcenia -  geologa.  Jest pasjonatem i znawcą Australii, do której jeździ systematycznie od 1989 roku na walkabout, czyli aborygeński odpowiednik naszej pielgrzymki – po swoich ścieżkach na „swojej” ziemi. Jego opowieści przenika głęboki duch zrozumienia i szacunku dla odmienności.

Kolejna prezentacja podsumowująca dorobek Krzysztofa Starnawskiego poświęcona będzie jego najtrudniejszym eksploracjom przeprowadzonym we Włoszech, w Albanii, Czechach, Meksyku i Francji, gdzie prelegent realizuje kilka zaawansowanych projektów, które doprowadziły m.in. do największych odkryć geograficznych w dziedzinie speleologii w tych rejonach, w tym najgłębszej zalanej jaskini na świecie!!

Na koniec wieczoru zaprezentuje się Mariusz Szczygieł uznany reporter i pisarz, czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland”, „Zrób sobie raj”, „Laska nebeska”). Miłośnik czeskiej Pragi.

W sobotę odbędzie się tradycyjny maraton podróżniczych pokazów, biorących udział w plebiscycie na najlepszy pokaz i nagrodę publiczności Bonawentura 2019 oraz spotkanie z Pawłem Cywińskim - guru świadomego podróżowania, który wyczuli nas na to, że sposób w jaki opowiadamy o świecie i swoich podróżach ma nieprawdopodobną siłę, która może być albo dobra, albo destrukcyjna. W tym roku po raz pierwszy Bonawentura wspólnie z portalem post-turysta przyzna nagrodę za narrację, która łączy ludzi i promuje świadome podróżowanie.

W niedzielę widzowie Bonawentury będą mieli okazję wkroczyć w świat influencerów, budujących z sukcesem swoje społeczności w social media.

- Internet od przynajmniej kilku już lat jest miejscem, w którym dzieje się bardzo wiele fascynujących procesów. Z każdym rokiem rośnie rola "internetowych guru" jako źródła informacji i inspiracji. Festiwale podróżnicze straciły wieloletni monopol na "rząd dusz" w tym zakresie. tzn. w zakresie wyznaczania trendów i punktów odniesienia dla osób, dla których podróże są czymś ważnym w życiu. Pojawili się właśnie "influencerzy", często pasjonaci w wybranych dziedzinach , osoby odważne, które kiedyś zdecydowały, że dla osobistej wolności i czasu na podróże zostaną freelancerami. Jakie są blaski i cienie tej drogi? Chcemy Wam je pokazać. A Wy zdecydujecie, czy przypadkiem nie jest to droga w sam raz da Was?  - kusi Wojciech Knapik.

W tej części poznamy osobiście gwiazdy Internetu takie jak Kaja Kraska - dziennikarka, pasjonatka podróżowania w pojedynkę i opowiadania historii filmem, która prowadzi blog i kanał podróżniczy na YT - Globstory.

Na koniec festiwalu zaplanowano koncert muzyki świata. Wystąpi legendarna Dikanda.

Są jeszcze wolne miejsca na bloki niedzielne. Do nabycia w kasie podczas festiwalu lub w przedsprzedaży.

Oto szczegółowy program:

Piątek (22 III) blok A (godz. 18.00 -22.30)
Marek Tomalik (gość specjalny) "Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia"
Krzysztof Starnawski (gość specjalny) "Eksploracje jaskiń na najgłębszych poziomach"
Mariusz Szczygieł (gość specjalny) „Kultura czeska – moja laska nebeska”

Sobota (23 III) blok B (godz. 11.15 - 16.30)
Grzegorz Smułek "Kazachstan - droga daleka do domu"
Maciej Grzelczyk "Tajemnice ludu Sandawe, czyli odkrywanie malowideł w tanzańskim busz”
Edyta Stępczak "Burka w Nepalu nazywa się sari"
Marek Kramarczyk "Jachtostopem na Karaiby i dalej, przez Pacyfik - 3 letnia oceaniczna przygoda"
Paweł Cywiński/Post-Turysta (gość specjalny) "Przydługi język turystyki"

Sobota (23 III) blok C (godz. 17.30 - 22.45)
Jadwiga Marchwica "Bike Jamboree, Zimą przez Ałtaj"
Krzysztof Story "Cape Wrath Trail, Szkocja"*
Ewa Cieslik "Romantyczno-archeologicze wędrówki po Ukrainie"
Alicja Rapsiewicz „Zimbabwe za 5 milionów”
Bart Rubik "Mozaika Latynoamerykańska - święta, wierzenia, rytuały"

Niedziela (24 III) blok D (poranny blok filmowy 10.00-13.00)
10.00 "Grizzly Man", reż. Werner Herzog 2005 (USA) (100’)
11.45 "Człowiek delfin", reż. Lefteris Charitos (Francja/Grecja/Japonia/Kanada)(80’)
Wprowadzenie do filmów Filip Nowak (filmoznawca)

Niedziela (24 III) blok E (godz. 15.00- 19.30)
Nowe trendy: Podróże w mediach społecznościowych jako sposób na życie (i poznawanie świata)
Ewa Chojnowska-Lesiak, blog Szpilki w Plecaku "Autorski przegląd najciekawszych miejsc na świecie"
Aleksandra Świstow, blog Pojechana "Laowai w wielkim mieście- zapiski z Chin"
Kaja Kraska Globstory "Kirgistan, Rumunia, Gruzja - kraje (bardzo) niedocenione, do których każdy może pojechać"
panel dyskusyjny: "Podróże wg. influenserów"*

Niedziela (24 III) blok F (godz. 20.00-21.30)
koncert zespołu Dikanda

 

GRADZIEL

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.