Bogusław Kołcz: prezydent Ryszard Nowak dał wzór przyzwoitości

Prezydent Ryszard Nowak dał wzór przyzwoitości – takimi słowami profesor Bogusław Kołcz, dyrektor Zespołu Szkół im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu oraz przyjaciel Jerzego Leśniaka, skomentował prezydenckie wystąpienie podczas sesji będące wyrazem wsparcia dla nadania tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza Jerzemu Leśniakowi.

-To był jeden z najtrudniejszych ale i najszczęśliwszych dni w moim życiu, od wielu lat. Wiedziałem, że są głosy przeciw, ale nie spodziewałem się tak oszałamiającego zwycięstwa sprawiedliwości. Cieszę się, że ta dewiza widniejąca na sztandarze Nowego Sącza, która została ostatnio zatwierdzona, głosząca, że sądeczanie są wierni, prawi, niewzruszeni, znalazła potwierdzenie. Dodałbym jeszcze, że są przyzwoici – mówi profesor, który złożył wniosek o nadanie Jerzemu Leśniakowi  zaszczytnego tytułu. Pod wnioskiem podpisali się przedstawiciele kilkunastu instytucji i stowarzyszeń

Kołcz jest zdania, że twórców, takich jak Jerzy Leśniak, nie powinno się oceniać wyłącznie przez pryzmat historii z ich osobistego życia.

Gdybyśmy tak oceniali, to musielibyśmy wyrzucić wszystkich autorów lektur szkolnych, nie tylko wodzów historycznych. Argumenty takie są niepoważne i padają z ust niepoważnych ludzi. Wielki szacunek mam do tych, którzy od razu potrafili wznieść się ponad te niepoważne argumenty i docenić sprawiedliwie dorobek Jerzego Leśniaka – mówi.

Przypomina także, że Jerzy Leśniak, choć był osobą skromną, to nad swoim biurkiem miał umieszczoną następującą dewizę, parafrazę słynnych słów ks. Jana Twardowskiego: “spieszmy się chwalić ludzi, tak szybko odchodzą”.

– Jurek odszedł za szybko i cieszę się, że Rada Miasta zdążyła go pochwalić tak szybko po jego śmierci, ale jednocześnie tak szybko po ukazaniu się dzieła jego życia, które będzie pomnikiem dla Nowego Sącza i wszystkich sądeczan – dodaje  profesor i podkreśla że, pełna emocji dyskusja nad przyznaniem tytułu, była zupełnie niepotrzebna.

– Jestem już niestety przyzwyczajony, że polityka dzisiaj przekracza granice przyzwoitości. Ja politykiem nie jestem, nie nadaję się do polityki, jednak się jej uczę. Cieszę się, że wśród polityków na sali, gdy głosowano, znaleźli się także politycy przyzwoici. Życzę im, aby dalej szli tą drogą. Wzór dał prezydent  – kończy Bogusław Kołcz.

Relację z obrad Rady Miasta, na której nadano tytuł Honorowego Obywatela Jerzemu Leśniakowi przeczytasz poniżej:

Jerzy Leśniak z tytułem Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza!

Fot. Agnieszka Małecka – profesor Kołcz opowiada o powstawaniu “Nowej Encyklopedii Sądeckiej” podczas promocji dzieła w sądeckim ratuszu.

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.