Koronkowy mural z Bobowej wśród 20 najpiękniejszych na świecie

Portal Brightside.me uznał mural w Bobowej przedstawiający motyw słynnej bobowskiej koronki klockowej za jeden z dwudziestu najpiękniejszych na świecie. Jego autorka, pani Elżbieta z Warszawy, tworząca pod pseudonimem NesPoon namalowała go w 2015 r. Nietrudno zgadnąć, iż inspiracją dla artystki były bobowskie koronki. Na tle muralu chętnie fotografują się turyści. 

Projekt muralu, który zdobi zachodnią ścianę budynku Centrum Kultury i Promocji Gminy Bobowa przy ulicy Grunwaldzkiej, powstał na kartkach brystolu, rysowanych ręcznie, a następnie wycinanych. Następnie wzór za pomocą dużej serwety składającej się z trzystu szablonów naniesiono na ścianę. Łatwo nie było.

– Ściana była brzydka, krzywa, wystawały resztki styropianu. W takim stanie absolutnie nie nadawała się do tego, by malować na niej mural – zauważa artystka. Ostatecznie mural powstał w kilkanaście godzin. Kosztował ok. 3 tys. zł. Kwotę tę pokryło Stowarzyszenie Twórczości Regionalnej z Bobowej. Pomysłodawcą stworzenia muralu był Bogdan Krok, radny oraz prezes tego stowarzyszenia.

W Bobowej co roku odbywa się Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej, który przyciąga miłośników rękodzieła. Władze Bobowej zapowiadają stworzenie kolejnych podobnych murali. Jeden z nich miałby powstać na murze prowadzącym do Zespołu Szkół nr 1 w Bobowej i pełnić funkcję drogowskazu dla osób zmierzających na ten festiwal.

Fot. Małopolska Organizacja Turystyczna.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.