Biało – czerwona Niagara. Manneken Pis w stroju stoczniowca. Świat pokłonił się „Solidarności”

Biało – czerwona Niagara. Manneken Pis w stroju stoczniowca. Świat pokłonił się „Solidarności”

Dziś 40. rocznica powstania NSZZ „Solidarność”. Jubileusz największego ruchu wolnościowego w XX-wiecznej Europie zauważono na całym świecie. Wodospad Niagara na piętnaście minut –  od godz. 22 do 22:15 –  stał się biało-czerwony za sprawą  iluminacji, o  które postarał się Konsulat Generalny RP w Toronto. Symbol „Solidarności” pojawił się też na godzinę na figurze Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro. Iluminacje w polskich barwach narodowych można było oglądać także na gmachach ambasady RP w Waszyngtonie, na diabelskim młynie i na molo w Santa Monica w Kalifornii, na minarecie Kutb Minar w Delhi w Indiach, na budynku Ringturm w Wiedniu i na mostach w stolicy Serbii. Najsłynniejsza rzeźba w Brukseli – Manneken Pis na cały dzień ubrana została w żółty kask, koszulę w kratę i kamizelkę stoczniowca…

W Nowym Sączu 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych upamiętniono złożeniem kwiatów pod pomnikiem „Solidarności”. Na uroczystości pojawili się posłowie Jan Duda, Arkadiusz Mularczyk i Patryk Wicher, marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski, przewodniczący klubu PiS w Radzie Powiatu Nowosądeckiego Antoni Poręba, członek Zarządu Powiatu Edward Ciągło i działacze związkowi. Okolicznościowe wystąpienie wygłosił  przywódca sądeckiej „Solidarności” Andrzej Szkaradek.

Składanie kwiatów poprzedziła msza św. w intencji ojczyzny i NSZZ „Solidarność” w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. Nie przez przypadek nabożeństwo odbyło się właśnie tam…  Udzielenie zgody na wzniesienie kościoła było jednym z postulatów strajkujących w 1980 r. związkowców.

Obecnie w strukturach „Solidarności”, na terenie powiatów nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego zrzeszonych jest około 5 tysięcy członków.

źródło i fot. starostwo powiatowe w Nowym Sączu; Agenda UMWM w Nowym Sączu; twitter: Poland in Toronto, Ambasada w  Rio de Janeiro i Toronto; Instytut Polski w Brukseli

 

 

 

 

Reklama