Beskid Sądecki DWIE WIEŻE Radziejowa – Eliaszówka

Beskid Sądecki DWIE WIEŻE Radziejowa – Eliaszówka

Nie ma tu żadnego płotu, bramki, ja nic nie otwieram, ta przestrzeń jest otwarta dla wszystkich – mówi przewodnik beskidzki Mariusz Oleksy w filmie Beskid Sądecki DWIE WIEŻE Radziejowa – Eliaszówka. Nagrania mają być formą edukacji przyrodniczej i ukazywać walory regionu oraz formy ich ochrony.

Tereny Nadleśnictwa Piwniczna odznaczają się bardzo wysokimi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi. Obejmują swym zasięgiem najpiękniejsze fragmenty polskich Beskidów. Dwa potężne pasma górskie (Jaworzyny Krynickiej i Radziejowej) przedziela tutaj malownicza i dzika rzeka Poprad. Stanowi ona wielką, życiodajną arterię oraz główny urok całego regionu. Krajobraz cechuje się wybitnie górskim charakterem terenu, o spadzistych i stromych zboczach pociętych potokami, pomiędzy którymi zachowały się fragmenty pierwotnych lasów stanowiących dawną Puszczę Karpacką (np. Rezerwat Baniska, Rezerwat Obrożyska). Taki układ terenu sprawia, że nadpopradzkie panoramy są bardzo rozległe i atrakcyjne. Podziwiać je można m.in z wieży widokowej na szczycie Radziejowej, którą Nadleśnictwo Piwniczna oddało do użytku w 2020 roku. W filmie wędrówka na Rodzajową jest pretekstem do opowiedzenia kilku ciekawostek o beskidzkiej przyrodzie. Następnie piękne krajobrazy podziwiamy o zachodzie słońca z wieży na Eliaszówce.

Poprad, prawy dopływ Dunajca, płynie ze Słowacji do Polski w poprzek Karpat. Niezwykła to rzeka na której obecnie organizowane są spływy kajakowe, pontonowe oraz na specjalnych plastikowych łodziach. Wiele osób pyta, dlaczego nie na tradycyjnych tratwach flisackich tak jak w Pianinach. Nie pozwala na to niski stan wody, co oczywiście zmienia się w czasie gwałtownych ulew. Zjawiskiem, które wyraźnie zaznacza się w regionie jest wzrost częstotliwości zdarzeń ekstremalnych, a zwłaszcza opadów i to zarówno krótkotrwałych ulew połączonych z burzami i trąbami powietrznymi, odpowiedzialnymi za spłukiwanie gleb i spływy gruzowe, jak i opadami rozlewnymi wywołującymi osuwiska i powodzie. Oczywiście nie są to zjawiska nowe. Bogusz Zygmunt Stęczyński w swoim dziele z 1860 roku pisze o Popradzie – szkodliwa jest ta rzeka gdy się nadto wzburzy, gorsza od ognia, albo piorunowej burzy. Więcej o rzece Poprad dowiecie się oglądając film: Spływ Popradem Piwniczna-Zdrój – Rytro.

MGOK Piwniczna-Zdrój

 

 

 

Reklama