Cenny prezent dla sądeckiego pogotowia. Brama z Politechniki Śląskiej będzie odkażać ratowników

Do Nowego Sącza trafiła warta 30 tys. zł. brama odkażająca  skonstruowana w Politechnice Śląskiej. To prezent od Fundacji Novis Plus dla ratowników Pogotowia Ratunkowego.

Brama odkażająca została zbudowana przez naukowców Politechniki Śląskiej we współpracy z firmą WAAM z myślą o zapobieganiu transmisji wirusa SARS-CoV-2. Zakupiliśmy pięć takich bram – opowiada sądeczanka, dyrektor Novis Plus Katarzyna Słaboń. – Urządzenie umożliwia szybkie i ciągłe odkażanie. Dzięki współpracy z Wartą udało się nam zakupić pięć sztuk. Jedna kosztuje ok. 30 tys. zł. Oprócz samego urządzenia dostarczyliśmy również specjalny płyn odkażający, który wystarczy na 18 miesięcy nieustannej pracy bramy. A, że urządzenie nie jest ciągle używane, tylko w razie potrzeby, to specyfiku nie zabraknie przez trzy-cztery lata. Brama może być zastosowana w bardzo wielu miejscach. Od szpitali, po centra handlowe, laboratoria, wojsko czy straż pożarną. Jest po prostu uniwersalna.

To niezwykle potrzebne dla naszych ratowników urządzenie – dodaje dyrektor Pogotowia Ratunkowego w Nowym Sączu Bożena Hudzik. – Nie trzeba nikogo przekonywać jak trudną i często niebezpieczną pracę wykonuje załoga pogotowia. Teraz po przyjeździe z terenu, dzięki tej bramie, zostaną odkażeni i bez ryzyka zmienią kombinezon na ubranie. W czasach pandemii to urządzenie jest jak dar z niebios.

Jak powiedział przedstawiciel Politechniki Śląskiej opisując bramę oraz instruując ratowników, użyty środek dezynfekujący jest bezpieczny dla organizmu człowieka. Sam proces jest wykonywany automatycznie po wejściu człowieka do wnętrza urządzenia, przez specjalnie zamontowane dysze.

Przedsięwzięcie zostało finansowo wsparte przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe Warta w ramach akcji „Zostań w domu i pomagaj”.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.