AuTYzm. Poznaj, Zrozum, Pomagaj! Fundacja Mada z jednego procenta podatku czyni sto procent dobra…

AuTYzm. Poznaj, Zrozum, Pomagaj! Fundacja Mada z jednego procenta podatku czyni sto procent dobra…

Mada

Świat odbierają nieco inaczej niż większość ludzi. Czasem jest dla nich zbyt głośny, za bardzo pstrokaty, albo nieuporządkowany. W 1996 w Nowym Sączu powstała dla nich bezpieczna przystań, w której mogą znaleźć wsparcie. Fundacja Mada od 26 lat działa na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin. Ale nie tylko dla nich.

Jak podkreślają przedstawiciele Mady, w latach, kiedy rozpoczynała ona swoje funkcjonowanie – o autyzmie niewiele się mówiło, a „społecznie” temat w zasadzie nie istniał. Fundacja poprzez osobiste doświadczenia z autyzmem jej założycieli podjęła się wówczas trudnego zadania tworzenia struktur pomocowych, zaczynając od organizacji potrzebnego wsparcia na etapie przedszkolnym i szkolnym.

Dziś działalność Mady można określić kilkoma słowami: diagnoza, porady, terapia i wsparcie. Jej misją jest bezinteresowna, wielokierunkowa, a przede wszystkim profesjonalna pomoc osobom z autyzmem. Podopiecznym fundacji można zostać niezależnie od wieku. Mada przyjmuje pod swe skrzydła zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych, ponieważ zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) towarzyszą człowiekowi przez całe życie.

– Autyzm oczywiście nie jest jednorodny i taki sam u każdego kto jest nim dotknięty – u niektórych może być wręcz niewidoczny dla otoczenia, zdarza się że jest rozpoznawany u ludzi o ponadprzeciętnym intelekcie czy umiejętnościach, a u innych będzie powodować znaczną niepełnosprawność – objawiającą się pełną zależnością od wsparcia innych osób niemal w każdym aspekcie życia codziennego – tłumaczą przedstawiciele Fundacji.

Warto zaznaczyć, że Mada pomaga też osobom z inną niepełnosprawnością, zwłaszcza intelektualną oraz ich rodzinom.

Fundacja prowadzi tzw. Punkt Konsultacyjny, dzięki któremu odpowiada na potrzeby diagnostyczno-terapeutyczne. Prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej (WTZ) dla dorosłych osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną. Działa w sferze edukacji i angażuje się w tworzenie oddziałów specjalnych i integracyjnych dla uczniów z autyzmem z uwzględnieniem ich specjalnych potrzeb edukacyjnych. Ponado realizuje projekty terapeutyczne, sportowe i turystyczno-rekreacyjne, które sprzyjają większej aktywności społecznej osób z autyzmem.

AuTYzm. Poznaj, Zrozum, Pomagaj!

Każdy może wesprzeć działalność Fundacji Mada w Nowym Sączu. Wystarczy choćby niewielki gest, którego praktycznie nie odczujemy – przekazanie swojego 1% podatku. Numer KRS, który należy wpisać, to 6079.

Więcej informacji na stronie www.mada.org.pl

fot. archiwum Fundacji Mada

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.