AuTYzm. Poznaj, Zrozum, Pomagaj! Fundacja Mada z jednego procenta podatku czyni sto procent dobra…

AuTYzm. Poznaj, Zrozum, Pomagaj! Fundacja Mada z jednego procenta podatku czyni sto procent dobra…

Mada

Świat odbierają nieco inaczej niż większość ludzi. Czasem jest dla nich zbyt głośny, za bardzo pstrokaty, albo nieuporządkowany. W 1996 w Nowym Sączu powstała dla nich bezpieczna przystań, w której mogą znaleźć wsparcie. Fundacja Mada od 26 lat działa na rzecz osób z autyzmem i ich rodzin. Ale nie tylko dla nich.

Jak podkreślają przedstawiciele Mady, w latach, kiedy rozpoczynała ona swoje funkcjonowanie – o autyzmie niewiele się mówiło, a „społecznie” temat w zasadzie nie istniał. Fundacja poprzez osobiste doświadczenia z autyzmem jej założycieli podjęła się wówczas trudnego zadania tworzenia struktur pomocowych, zaczynając od organizacji potrzebnego wsparcia na etapie przedszkolnym i szkolnym.

Dziś działalność Mady można określić kilkoma słowami: diagnoza, porady, terapia i wsparcie. Jej misją jest bezinteresowna, wielokierunkowa, a przede wszystkim profesjonalna pomoc osobom z autyzmem. Podopiecznym fundacji można zostać niezależnie od wieku. Mada przyjmuje pod swe skrzydła zarówno dzieci, młodzież, jak i dorosłych, ponieważ zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD) towarzyszą człowiekowi przez całe życie.

– Autyzm oczywiście nie jest jednorodny i taki sam u każdego kto jest nim dotknięty – u niektórych może być wręcz niewidoczny dla otoczenia, zdarza się że jest rozpoznawany u ludzi o ponadprzeciętnym intelekcie czy umiejętnościach, a u innych będzie powodować znaczną niepełnosprawność – objawiającą się pełną zależnością od wsparcia innych osób niemal w każdym aspekcie życia codziennego – tłumaczą przedstawiciele Fundacji.

Warto zaznaczyć, że Mada pomaga też osobom z inną niepełnosprawnością, zwłaszcza intelektualną oraz ich rodzinom.

Fundacja prowadzi tzw. Punkt Konsultacyjny, dzięki któremu odpowiada na potrzeby diagnostyczno-terapeutyczne. Prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej (WTZ) dla dorosłych osób z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną. Działa w sferze edukacji i angażuje się w tworzenie oddziałów specjalnych i integracyjnych dla uczniów z autyzmem z uwzględnieniem ich specjalnych potrzeb edukacyjnych. Ponado realizuje projekty terapeutyczne, sportowe i turystyczno-rekreacyjne, które sprzyjają większej aktywności społecznej osób z autyzmem.

AuTYzm. Poznaj, Zrozum, Pomagaj!

Każdy może wesprzeć działalność Fundacji Mada w Nowym Sączu. Wystarczy choćby niewielki gest, którego praktycznie nie odczujemy – przekazanie swojego 1% podatku. Numer KRS, który należy wpisać, to 6079.

Więcej informacji na stronie www.mada.org.pl

fot. archiwum Fundacji Mada

Reklama