Atrakcje turystyczne przyciągają inwestorów

Atrakcje turystyczne przyciągają inwestorów

Rozmowa z Jackiem Lelkiem, burmistrzem Starego Sącza

– Gmina dostała osiem milionów złotych z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i przeznaczy je na inwestycje związane z turystyką. Turystyka to kierunek rozwoju Starego Sącza, na który Pan stawia?

– To jeden z dwóch, a nawet trzech kierunków. Jednym z priorytetowych elementów jest w tym momencie rozwój przedsiębiorczości i związana z tym rozbudowa strefy aktywności gospodarczej. Wiążemy z nią duże nadzieje na rozwój całej gminy. Ten cel staramy się osiągnąć, zachowując jednocześnie unikatowość Starego Sącza i podkreślając jego walory turystyczno-kulturowe, jak i turystyczno-krajobrazowe. Temu służą powstałe już atrakcje, jak kąpielisko na stawach, Bobrowisko, wieża widokowa na Woli Kroguleckiej czy leśne molo na Miejskiej Górze i nowa galeria sztuki w rynku, które wkrótce zostaną otwarte. Nowych atrakcji stale przybywa i liczymy, że w ślad za nimi będą powstawały nowe inicjatywy gospodarcze.

– Powstałe już atrakcje przyciągają do gminy inwestorów?

– Myślę, że jesteśmy na początku tej drogi. Ale tak, to już się dzieje. Coraz więcej pojawia się pokojów na wynajem, miejsc gastronomicznych, jak Szklarnia w Gołkowicach czy Pracownia Pieroga w Starym Sączu. Wokół kąpieliska pojawiły się komercyjne przedsięwzięcia jak park linowy czy wypożyczalnia rowerów. Powstaje też prywatny kompleks rekreacyjny z basenem, restauracją i miejscami noclegowymi. W trakcie budowy jest również browar kraftowy. Rozwój atrakcji na terenie gminy przekłada się więc na wzrost komercyjnych inwestycji turystycznych. Nie spodziewamy się jednak, że turystyka to będzie oś, która będzie nas utrzymywać. Ona jest ważna i istotna, ale przede wszystkim zabiegamy o tworzenie warunków do inwestycji związanych z produkcją czy usługami w strefie gospodarczej. To już się dzieje, dlatego chcemy tę strefę rozbudowywać. Budujemy rondo i drogę, która otworzy dostęp do kolejnych działek. Wykorzystamy je pod budownictwo mieszkaniowe, jak i usługowo-produkcyjne.

fot. Andrzej Rams

To tylko fragment tekstu. Całość w najnowszym wydaniu „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” – dostępnego za darmo pod linkiem poniżej:

DTS 16-18 2021 Budowlanka

Reklama