Artystyczny nowy rok w Małej Galerii zainaugurował Arkadiusz Kapłon

W sądeckiej Małej Galerii swoje prace zaprezentował publiczności Arkadiusz Kapłon dla którego twórczości artystycznej Nowy Sącz miał ogromne znaczenie. To właśnie w tym mieście jak mówił artysta sztukę przestał traktować jako zabawę zamieniając ją w swoją profesję.

Artysta pochodzi z Gorlic, ale jak podkreśla – Nowy Sącz i osoby które tutaj spotkał odegrały w jego życiu artystycznym ogromną rolę. Arkadiusz Kapłon poza malarstwem zajmuje się także grafiką komputerową oraz fotografią. Zainteresowania te wzajemnie się przenikają czyniąc jego działa jedynymi w swoim rodzaju i bardzo charakterystycznymi.

– Młodość ma to do siebie, że musi się wyszumieć . Malarstwo pana Arkadiusza ma kilka wymiarów. Wiem, że interesuje się fotografią i ten wymiar czyni z jego twórczość coś w rodzaju wlepki ulicznej lub grafii. W jego obrazach dostrzegam pewną poetykę, która wyraźnie akcentuje osobowość artysty. Mówimy o człowieku wrażliwym, zdolnym który potrafi przyjrzeć się i zaakcentować coś, co nazywamy kolorem– mówił o artyście Andrzej Szarek

Obrazy, które zaprezentował malarz pochodził z różnych etapów twórczości. Niektóre z nich dosychały jeszcze w czasie wernisażu. Jego sztuka dotyka tematyki życia codziennego. Postaci ludzkie, zwierzęta, teksty,  gra kolorów, ale także materia zwykłej ściany ukazane na obrazach pokazują czas jako twórcę czegoś nowego, a nie jako siłę destrukcyjną. Głównym przesłaniem jest wzbudzenie refleksji nad myślą, że to co było kiedyś jest ważniejsze od tego, co jest teraz.

Malarz wspominał także o swoim sentymencie do Nowego Sącza. Tutaj spędził kilka lat swojego życia uczęszczając do jednej z sądeckich szkół.

Nie mogę powiedzieć, że akurat wtedy narodziło się moje zainteresowanie sztuką, ale to właśnie tutaj w Nowym Sączu Antoni Reszkiewicz był jedną z tych osób, które przyczyniły się do tego, że pewnie rzeczy, które do tej pory dla mnie były zabawą, zacząłem traktować bardziej poważnie – powiedział artysta.

Na wernisażu pojawiło się wielu sympatyków tego twórcy. Od organizatora – Małej Galerii- wszyscy goście otrzymali pamiątkowe magnesy jako prezent noworoczny.

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.