Andrzej Górszczyk z Tarczą Herbową

- Rekomenduję tę kandydaturę z serca, nie tylko z rozumu – takimi słowami Jerzy Gwiżdż, zastępca prezydenta miasta zachęcał sądeckich radnych do przyznania Andrzejowi Górszczykowi Tarczy Herbowej „Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza”.  Rekomendacja została przyjęta.

Urodzony w Radomiu syn rodowitych sądeczan Andrzej Górszczyk, to postać zasłużona dla sądeckiej sceny kabaretowej. Założył kabaret „Lach”, stanowiący w latach 1978 – 1985 artystyczną wizytówkę naszego miasta.

Był aktywnym działaczem opozycji. Brał udział w słynnym strajku w nowosądeckim ratuszu w styczniu 1981 roku.

Andrzej Górszczyk jest autorem słynnej piosenki „Wróć do Sącza”, która stała się oficjalnym hymnem Związku Sądeczan,  a także „Ballady o marynarzach z Tytanika”, o której pisano, że „miała swój udział w powstawaniu psychologicznych i emocjonalnych przesłanek sierpniowego przełomu...".

Wydał kilka tomików wierszy, w tym m.in.: "Przystanek Rytro - Stacja Sącz" oraz "Sądeckie liryki i żarty"’.

Za całokształt dokonań artystycznych Andrzej Górszczyk został uhonorowany specjalnym spektaklem - benefisem w Domu Kultury Kolejarza, a także medalem "Za Zasługi dla Powiatu Nowosądeckiego".

fot. www.nowysacz.pl

WIŚMAŁA2020

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.