Agata Kornhauser – Duda: Straż Graniczna jest kobietą! Wizyta pary prezydenckiej w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

Agata Kornhauser – Duda: Straż Graniczna jest kobietą! Wizyta pary prezydenckiej w Nowym Sączu [ZDJĘCIA]

Wizyta Pary Prezydenckiej w Karpackim Oddziale Straży Granicznej w Nowym Sączu była częścią obchodów 30-lecia Straży Granicznej. Dzisiaj KOSG to ponad 720 funkjconariusz, w tym 173 kobiety.

Witając prezydenta RP Andrzeja Dudę, Komendant Karpackiego Oddziału Straży Granicznej płk SG Stanisław Laciuga powiedział: – Dla mnie, dla nas to wielki zaszczyt, honor i wyróżnienie, że odwiedzają nas państwo w tak ważnym momencie. Chciałbym przypomnieć, co jest też moim obowiązkiem, jako komendanta KaOSG, że to właśnie pan prezydent jest z nami nie tylko od święta. Jako poseł wspierał nas, kiedy ważyły się losy Straży Granicznej. Cały czas czujemy wsparcie z jego strony i bardzo za to dziękujemy.

–  Ziemia Sądecka, odkąd żyję, jest głęboko w moim sercu. Było dla mnie istotne, żeby ta jednostka właśnie na tej ziemi miała swoją siedzibę. Uważałem to za naturalny, konieczny element dbałości o bezpieczeństwo Polski. Byłem tutaj wtedy, kiedy trzeba było bronić oddziału, pamiętam jak staliśmy pod bramą w akcji protestacyjnej i cieszę się ogromnie, że dziś ten oddział rozwija się znakomicie i znakomicie wykonuje swoje zadania – mówił prezydent Andrzej Duda. – Chciałbym, żebyście przekazali wielkie podziękowania i wyrazy szacunku w waszych domach. Ja wiem jak to jest: służą całe rodziny. Ogromnie za to dziękuję…

Małżonka prezydenta w swoim przemówieniu zwróciła uwagę na rolę kobiet służących w Straży Granicznej.

W ciągu tych 30 lat dokonało się dużo wspaniałych zmian. Jedna z nich polega na tym, że Straż Granicza nie jest już postrzegana wyłącznie jako formacja typowo męska. W 2000 roku kobiety w Straży Granicznej stanowiły zaledwie 9 procent ogólnej liczby 11 tysięcy funkcjonariuszy. Obecnie panie stanowią 29 procent, a to oznacza ponad 4 tysiące świetnie wyszkolonych pań, pełniących z pełnym zaangażowaniem służbę na wszystkich stanowiskach. To najbardziej sfeminizowana formacja. Można śmiało mówić, że Straż Graniczna to kobieta! Z podziwem patrzę na funkcjonariuszki, które są pilotami, służą na jednostkach pływających, są przewodnikami psów, specjalizują się w analizie ryzyka, są ambitne, świetnie wykształcone i co ogromnie cieszy – bardzo wiele pań zajmuje stanowiska kierownicze na różnych szczeblach. Zastępcą Komendanta Głównego jest Wioleta Gorzkowska. Jako pierwsza kobieta w historii SG otrzymała w 2019 roku nominację generalską – zauważyła Agata Kornhauser – Duda.

zdjęcia: Jerzy Cebula

 

Share on twitter
Share on facebook