75-proc. bonifikaty do mieszkań. Jan Kowalski się uwłaszczy

Rozmowa z Józefem Hojnorem, radnym Nowego Sącza, zarządcą nieruchomości

– Udało się Panu przekonać radnych – wszystkich (!) – do przyjęcia uchwały o możliwości wykupu mieszkań komunalnych z bonifikatą 75-procentową. To w tej kadencji pracy Rady rzecz warta podkreślenia.

– To był wspólny projekt uchwały radnych.

– Ale z Pana inicjatywy.

– Obowiązkiem radnego jest pracować efektywnie na rzecz miasta. W związku z tym, że radni przez ostatnie trzy lata nie byli autorami żadnej uchwały gospodarczej, za to prześcigali się tylko we wnioskach o przyznanie Tarczy Herbowej, zaproponowałem analizę efektywności ekonomicznej lokali komunalny i jakie ma to przełożenie na budżet Nowego Sącza. Co z tego bowiem, że miasto dysponuje majątkiem w postaci mieszkań komunalnych, kiedy musi do nich dopłacać.

– Nie chodzi jednak o wszystkie lokale komunalne.

– Uchwała o bonifikacie dotyczy od dawna mieszkań, które były wcześniej własnością Skarbu Państwa, a w latach 90. przeszły pod zarząd samorządów. Prawo do wykupu z bonifikatą mają, zgodnie z ustawą, najemcy lokali w budynkach powstałych do 1994 r. Pewnie niektórzy pamiętają, że na początku ta bonifikata wynosiła nawet 95 procent i powoli malała, aż zatrzymała się w Nowym Sączu na poziomie 60 procent. I ten stan utrzymywał się do teraz. Radni, podejmując uchwałę, zwiększyli bonifikatę do 75 procent – jeżeli wniosek o wykup mieszkania zostanie złożony do 30 czerwca 2022. Zatem najemca mieszkania komunalnego, którego wartość rzeczoznawca oszacował na przykład na 100 tysięcy złotych, zapłaci jedynie 25 tysięcy złotych. Dla najemców, którzy złożą wniosek do 31 grudnia 2022 r. bonifikata wyniesie 70 procent, a do 31 grudnia 2023 r. – 65 procent. Po tym czasie wróci obowiązująca wcześniej bonifikata.

– Obowiązująca do tej pory 60-procentowa bonifikata nie zachęcała do wykupu mieszkania? (…)

Całość przeczytasz w najnowszym “Dobrym Tygodniku Sądeckim”

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.