4. Festiwal im. Zygmunta Haupta w Gorlicach. Stasiuk zaprasza

Pod koniec września w mieście nad Ropą odbędzie się święto literatury i sztuki - 4. Festiwal im. Zygmunta Haupta

WSB2020

W programie imprezy nie zabraknie spotkań autorskich, monograficznych i tematycznych, koncertu, pokazu filmu biograficznego, spektaklu inspirowanego twórczością Haupta oraz czytania jego prozy.

Harmonogram imprezy dostępny jest tutaj.

- Haupt nie ma sobie równych. Odkrył, czy też wynalazł język wskrzeszenia. Gdy opowiada swoje pozornie statyczne, pozbawione wyrazistej fabuły historie, przeszłość zmartwychwstaje. Nie będziemy mieli nic innego nad to, co przeżyliśmy. Nic innego nie jest warte uwagi. Cała reszta to mydlenie oczu, czcza rozrywka i zabawianie tłumu. Haupt o tym wie. Dlatego stworzył język, który nie ma sobie równych. Opowiada tak, że słowa wydają się w sposób idealny przylegać do desygnatów. Tak, jakby pamięć była silniejsza od czasu, od straty, od nicości. (…) Czas, by Haupt powrócił. Myślę, że zwyczajnie jesteśmy mu to winni – mówi Andrzej Stasiuk, dyrektor artystyczny festiwalu.

- 4 dni, 23 wydarzenia, 30 gości — zapraszamy do Gorlic nie tylko tych z Państwa, którym jest po drodze. Tak — jesteśmy to Hauptowi winni – reklamuje imprezę Urząd Miejski w Gorlicach.

Zanim pożegnam Szymbark, zanim zasuną się poza mną zielone wzgórza i zasłonią dom, drzewa, szyby naftowe Wygnanki, rzekę i most, zrobię szybko rachunek sumienia, cofnę się w siebie. Cała sprawa jest tak prosta i nieskomplikowana, (że) we wspomnieniu będzie wyglądać jak sznurek ideogramów, jak deseń. Że były raz trzy siostry (a może cztery?), że dom, drzewa, garby i plecy wzgórz, że spokój i wzruszenia ludzi żyjących osobno, a jednak trącić lekko, pstryknąć palcem przeźroczystą kulę, w jakiej żyją — wyda dźwięk, zadrży jak struna i odpowie temu rezonansem taka sama, napięta we mnie. Można zapomnieć wszystko, zachować tylko jeden szczegół, próbkę do sprawdzenia, szyfr katalogowy, kontramarkę, którą wystarczy pokazać w kontramarkarni, ażeby wydany mi został cały bagaż, skład pozostawiony w niepamięci”. (Zygmunt Haupt)

Źródło: www.festiwalhaupta.pl; UM Gorlice

MAGIK MAŁA

Wypowiedz się w tej sprawie

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.