39. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Sądeczanie pamiętają

39. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Sądeczanie pamiętają

W przeddzień podpisania w Gdańsku porozumienia z 31 sierpnia 1980 roku w Nowym Sączu odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Rozpoczęła je Msza św. w kościele Matki Bożej Niepokalanej, po której uczestnicy wydarzenia udali się przed pomnik Solidarności, gdzie złożyli kwiaty. 

Historię i znaczenie Porozumień Sierpniowych przypomniał przewodniczący miejskich struktur NSZZ „Solidarność” Krzysztof Kotowicz.

– Dziękujemy, modlimy się i spotykamy by podsumować te wydarzenia. Porozumienia tworzyły się w miesiącu sierpniu, ale w różnych częściach kraju miały one miejsce jeszcze do 1981 roku. Jest to dzień ludzi Solidarności i chcę podziękować wszystkim tym, którzy włączyli się w powstanie tego ruchu. Za ich trud, poświęcenie, więzienie i krzywdy, które ich rodziny otrzymały, jeszcze raz dziękuję. Główne cele i wartości Solidarności nie zmieniły się i nigdy nie możemy o nich zapomnieć. Dziękuję również kapłanom, bo byli oni zawsze z nami. Chylę czoła przede wszystkim przed Janem Pawłem II, Kardynałem Stefanem Wyszyńskim, czy księdzem Jerzym Popiełuszko. Dziękuję także kapłanom z Sądecczyzny, bo mimo zakazów i represji, mieszkańcy mogli spotykać się w kościołach i pogłębiać poczucie polskości.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele NSZZ „Solidarność”, delegacja więzionych w czasach PRL weteranów Solidarności z Andrzejem Szkaradkiem na czele, przedstawiciele biur poselskich, urzędu miasta, delegacja Klubu Gazety Polskiej oraz mieszkańcy.

źródło: biuro prasowe Urzędu Miasta Nowego Sącza

 

 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama