29 dobroczynna kolonia w Chełmcu czyli… wakacje należą się wszystkim dzieciom

Już po raz dwudziesty dziewiąty w Chełmcu wypoczywają dzieciaki z powiatów gorlickiego, limanowskiego, nowotarskiego i nowosądeckiego, które mają okazję przeżyć wspaniałą wakacyjną przygodę. Z inicjatywy Nowosądeckiego Ośrodka Profilaktyki Społecznej ponad stu czterdziestu kolonistów może zupełnie za darmo do woli korzystać z wypoczynku oraz atrakcji, które dla nich przygotowano. Są wycieczki, konkursy, zajęcia edukacyjne a na dodatek – prezenty.

wsb3

Dla dzieci potrzebujących pomocy z rodzin niezamożnych i zagrożonych, w tym z rodzin wielodzietnych, zastępczych sierot i dzieci samotnie wychowywanych, był to wyjątkowy czas. Przez dwa tygodnie mogły do woli korzystać z basenów w Aqua Centrum, rolkowiska oraz Orlika w Chełmcu, a także wziąć udział w rejsie statkiem po zalewie czorsztyńskim, w seansie filmowym kina 6D, wycieczce do Miasteczka Galicyjskiego i „kosmicznych” zajęciach chełmieckiego ASTRO Centrum.

W czasie dwutygodniowego turnusu dla dzieci zorganizowano również wycieczkę do krakowskiego ogrodu zoologicznego, klasztoru sióstr klarysek oraz ołtarza papieskiego w Starym Sączu.

W ten sposób NOPS, na czele z prezesem zarządu Władysławem Litwą, umożliwia dzieciom wakacyjny wypoczynek, za który rodzice borykający się z problemami nie muszą płacić.

-Akcja kolonijna jest kontynuowana od 1991 r. kiedy to po transformacji ustrojowej wiele rodzin dotknęło bezrobocie i nie było ich stać na to, aby wysyłać dzieci na wakacyjny wypoczynek. Wówczas wolontariusze Nowosądeckiego Ośrodka Profilaktyki Społecznej wyszli z inicjatywą organizacji bezpłatnych kolonii dla tych dzieci – mówił Władysław Litwa, organizator kolonii.

Jak przyznaje, inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem, gdyż gwarantowała nie tylko wypoczynek, ale również udział w zajęciach terapeutycznych i rozwojowych. W ciągu prawie trzydziestu lat w koloniach wzięło udział łącznie ponad sześć tysięcy dzieciaków!

W tym roku zorganizowano między innymi zajęcia terapeutyczne kształtujące umiejętności radzenia sobie ze stresem w trudnych sytuacjach emocjonalnych zarówno w szkole jak i w domu oraz trening rozwoju zainteresowań.

-Dzieci wypoczęły przed nowym rokiem szkolnym, przekonały się, że ktoś o nich pamięta i ktoś się nimi interesuje, przekonały się że nauka w ich wieku jest sposobem na rozwiązanie życiowych problemów mówi Władysław Litwa.

Poza bagażem wspomnień i wrażeń z kolonii, dzieci przywiozły do domu nowe plecki, książki, zeszyty i przybory szkolne, które przydadzą się im po zakończeniu wakacji, gdy trzeba będzie wrócić do szkolnych ławek.

Ta kolonia od lat może odbywać się tylko dzięki sponsorom, a jest ich tak dużo, że nie sposób wszystkich wymienić. Za bezinteresowną pomoc, nieodpłatne użyczenie budynku szkoły, bezpłatny wstęp na pływalnię, rolkowisko i Orlika serdecznie dziękujemy Bernardowi Stawiarskiemu – wójtowi Gminy Chełmiec. Dziękuję też wszystkim sponsorom za darmowy chleb, owoce, przetwory, wodę mineralną, słodycze, artykuły szkolne i fundusze, dzięki którym spełniły się marzenia dzieci o wakacjach – dodaje prezes NOPS.

     

 

MAGIK MAŁA
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]