29 dobroczynna kolonia w Chełmcu czyli… wakacje należą się wszystkim dzieciom

Już po raz dwudziesty dziewiąty w Chełmcu wypoczywają dzieciaki z powiatów gorlickiego, limanowskiego, nowotarskiego i nowosądeckiego, które mają okazję przeżyć wspaniałą wakacyjną przygodę. Z inicjatywy Nowosądeckiego Ośrodka Profilaktyki Społecznej ponad stu czterdziestu kolonistów może zupełnie za darmo do woli korzystać z wypoczynku oraz atrakcji, które dla nich przygotowano. Są wycieczki, konkursy, zajęcia edukacyjne a na dodatek – prezenty.

wsb3

Dla dzieci potrzebujących pomocy z rodzin niezamożnych i zagrożonych, w tym z rodzin wielodzietnych, zastępczych sierot i dzieci samotnie wychowywanych, był to wyjątkowy czas. Przez dwa tygodnie mogły do woli korzystać z basenów w Aqua Centrum, rolkowiska oraz Orlika w Chełmcu, a także wziąć udział w rejsie statkiem po zalewie czorsztyńskim, w seansie filmowym kina 6D, wycieczce do Miasteczka Galicyjskiego i „kosmicznych” zajęciach chełmieckiego ASTRO Centrum.

W czasie dwutygodniowego turnusu dla dzieci zorganizowano również wycieczkę do krakowskiego ogrodu zoologicznego, klasztoru sióstr klarysek oraz ołtarza papieskiego w Starym Sączu.

W ten sposób NOPS, na czele z prezesem zarządu Władysławem Litwą, umożliwia dzieciom wakacyjny wypoczynek, za który rodzice borykający się z problemami nie muszą płacić.

-Akcja kolonijna jest kontynuowana od 1991 r. kiedy to po transformacji ustrojowej wiele rodzin dotknęło bezrobocie i nie było ich stać na to, aby wysyłać dzieci na wakacyjny wypoczynek. Wówczas wolontariusze Nowosądeckiego Ośrodka Profilaktyki Społecznej wyszli z inicjatywą organizacji bezpłatnych kolonii dla tych dzieci – mówił Władysław Litwa, organizator kolonii.

Jak przyznaje, inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem, gdyż gwarantowała nie tylko wypoczynek, ale również udział w zajęciach terapeutycznych i rozwojowych. W ciągu prawie trzydziestu lat w koloniach wzięło udział łącznie ponad sześć tysięcy dzieciaków!

W tym roku zorganizowano między innymi zajęcia terapeutyczne kształtujące umiejętności radzenia sobie ze stresem w trudnych sytuacjach emocjonalnych zarówno w szkole jak i w domu oraz trening rozwoju zainteresowań.

-Dzieci wypoczęły przed nowym rokiem szkolnym, przekonały się, że ktoś o nich pamięta i ktoś się nimi interesuje, przekonały się że nauka w ich wieku jest sposobem na rozwiązanie życiowych problemów mówi Władysław Litwa.

Poza bagażem wspomnień i wrażeń z kolonii, dzieci przywiozły do domu nowe plecki, książki, zeszyty i przybory szkolne, które przydadzą się im po zakończeniu wakacji, gdy trzeba będzie wrócić do szkolnych ławek.

Ta kolonia od lat może odbywać się tylko dzięki sponsorom, a jest ich tak dużo, że nie sposób wszystkich wymienić. Za bezinteresowną pomoc, nieodpłatne użyczenie budynku szkoły, bezpłatny wstęp na pływalnię, rolkowisko i Orlika serdecznie dziękujemy Bernardowi Stawiarskiemu – wójtowi Gminy Chełmiec. Dziękuję też wszystkim sponsorom za darmowy chleb, owoce, przetwory, wodę mineralną, słodycze, artykuły szkolne i fundusze, dzięki którym spełniły się marzenia dzieci o wakacjach – dodaje prezes NOPS.

     

 

KOMORA
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zamiast wzruszającego wstępu

Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz

10 lat temu (słownie dziesięć) 30 września ukazał się pierwszy numer „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” (zwanego dalej DTS). Z tej okazji dokładnie 10 lat później oddajemy do rąk Czytelników nową odsłonę naszego portalu dts24.pl.

A wracając do jubileuszu, po długiej i burzliwej naradzie nie doszliśmy jednak do porozumienia – cieszyć się czy martwić z tego powodu? Cieszyć, bo to zawsze miło dojść do jakiegoś punktu. Martwić, bo choć wytrwali w marszu, to jednak jesteśmy starsi o dekadę.

Świętowanie jubileuszy pachnie naftaliną starej szafy, a już na pewno muzealną ekspozycją. A do muzeum jeszcze nam niespieszno. To już na cmentarz było zdecydowanie bliżej, wszak jakiś czas temu w konkurencyjnych mediach ukazały się dwa nasze nekrologi. I jak tu nie wierzyć w mądrości ludowe? Mówią, że umarłeś? Wróży ci to długie życie. O tych nekrologach DTS to byśmy już nawet nie pamiętali, ale Jerzy Wideł przypomniał na 27 stronie. Wiadomo, Wideł mieszka najbliżej cmentarza i pasjami czytuje nekrologi.

Zatem jubileusz bierzemy z marszu, bez ckliwych przemówień, ronienia łzy, ani też bez zbędnego zadęcia. Ot, pogrzebaliśmy trochę w starych zdjęciach, pofatygowaliśmy się sprawdzić co słychać u kilku bohaterów tekstów z tamtego 30 września i w zasadzie tyle. No dobrze, poprosiliśmy jeszcze prasoznawców i speców od mediów o krótki wykład, jak to jest z tą prasą lokalną (str. 14-15). Wychodzi na to, że ciągle nieźle. Przedwczesne również okazały się pogłoski o rychłej śmierci papieru jako nośnika różnych treści. DTS oczywiście nie upiera się, że wersja papierowa gazety jest nieśmiertelna i oddamy nie za nią życia. Wszak coraz więcej naszych czytelników wybiera niepapierową wersję gazety. Papier to jednak papier – prestiż i elegancja. A w internecie każdy stragan z jarzynami ma dzisiaj swoją stronę (z całym szacunkiem dla warzyw, powinno się je zjadać trzy razy dziennie).

Trendy są zresztą lekko odwrotne, a przecież wiadomo, że dziś wszelkie trendy wyznacza Facebook. No więc Facebook jakiś czas temu uznał, że dla swoich najlepszych klientów stworzy ekskluzywny, bezpłatny magazyn „Grow”. No, bo papier to prestiż (chyba już wspominaliśmy), a nie byle post na osi czasu. DTS identycznie – dla naszych najlepszych na świecie Czytelników tworzymy ekskluzywny, bezpłatny magazyn. Bo chcemy, żebyście poczuli się docenieni. Czy to nie jest piękne – wcale nie musicie być najlepszymi biznesowymi partnerami Marka Zuckerberga, by ktoś wyłącznie z myślą o Was tworzył ciekawe treści.

No i to by chyba było na tyle, jeśli chodzi o 10-lecie ukazania się pierwszego numeru DTS. Tyle się przez te lata wydarzyło ciekawych rzeczy (najważniejsze przypominamy na str. 16), ale przecież nie będziemy się tu wzruszać minionymi dokonaniami. Wyznajemy raczej starą piłkarską zasadę „Jesteś tak dobry, jak twój ostatni mecz”. I cóż z tego, że wygrałeś już 100 meczów. Najważniejsze jest to, czy masz plan, jak wygrać dziesięć i dwadzieścia następnych. Nasze głowy pełne są pomysłów na najbliższe tygodnie i miesiące, potrzebujemy tylko sprzyjających warunków, aby je zrealizować. No i co mamy teraz napisać, że czasy są ciężkie, a przyszłość niepewna. Tyle to wiemy, przecież wszyscy mają pod górkę. A kto akurat ma z górki, też musi uważać, żeby się za mocno nie rozpędzić, bo potem wielkość guza jaki można sobie nabić jest wprost proporcjonalna do osiągniętego rozpędu.

Cieszymy się, że możemy robić dla Was coś ciekawego i pożytecznego. Od 10 lat napędzamy się naszym wrodzonym optymizmem, na równi zresztą jak reklamami, które na naszych łamach zamieszczacie. No i tu trafiamy na błędne koło filozoficznie – nie byłoby tak wielu Reklamodawców, gdyby DTS nie miał tak wielu Czytelników. Nie byłoby tak licznych Czytelników, gdyby Reklamodawcy nie utrzymywali gazety na zadowalającym wszystkich poziomie. Prawda, jaka piękna puenta?

Oczywiście chcielibyśmy Was wszystkich uścisnąć z okazji urodzin, ale pamiętamy, że trzeba zachować dystans społeczny. Nie znaczy to wcale, że podchodzimy do tego wszystkiego z dystansem. Wręcz przeciwnie. Wzruszamy się!

Redakcja DTS

Przeczytaj jubileuszowe wydanie „Dobrego Tygodnika Sądeckiego”: