23 lipca kometa będzie najbliżej Ziemi. Oddalając się od Słońca traci jednak blask… To ostatnie dni, aby ją podziwiać

23 lipca kometa będzie najbliżej Ziemi. Oddalając się od Słońca traci jednak blask… To ostatnie dni, aby ją podziwiać

Najbliżej Słońca przemknęła 3 lipca. Minęła je w odległości około 43 miliony kilometrów. Ponieważ przetrwała bliskie spotkanie ze naszą gwiazdą, dziś możemy ją podziwiać. Najbliżej Ziemi znajdzie się w środę – 23 lipca, jednak im dalej od Słońca  – tym mniej jest jasna, zatem mamy niewiele czasu, aby się jej przyjrzeć. Najbliższe dni to najlepszy czas na obserwacje, ponieważ jeszcze jest jasna i już jest blisko.  W środę kometa C/2020 F3 Neowise minie naszą planetę w odległości 103,5 miliona kilometrów.

Początkiem lipca można było ją zobaczyć wczesnym rankiem. Od kilku dni jest dobrze widoczna – nawet gołym okiem, również po zachodzie słońca. Gdzie jej wypatrywać? Nad północno-zachodnim horyzontem, w okolicy Wielkiej Niedźwiedzicy. Na niebie nad Sądecczyzną wypatrzyli ją i uwiecznili obserwatorzy Pogody w Muszynie.

C/2020 F3 NEOWISE została odkryta 27 marca 2020 roku przez kosmiczne obserwatorium NEOWISE, wystrzelone na orbitę Ziemi przez NASA w 2009 roku.

Komety to „archiwa” kosmosu. Zawierają pozostałości materii z czasów kształtowania się naszego układu planetarnego. Promieniowanie gwiazdy powoduje topienie i parowanie zewnętrznych warstw jądra komety zbudowanego z mieszaniny pyłów, skał i lodu. W tych warunkach  kometa zaczyna być widoczna – wokół niej powstaje tzw. koma, czyli gazowa otoczka, zaś wyrzucana przestrzeń materia, tworzy charakterystyczne warkocze – gazowy i pyłowy. Gdy kometa oddali się od gwiazdy – traci blask i znika w odległych rejonach układu planetarnego jako zamarznięta skalno – lodowa kula.

Zdjęcie: Pogoda w Muszynie 

mapka lokalizacji komety C/2020 F3 (NEOWISE)

 

 

Reklama