14 sprawców smogu ukarano mandatami

Prawie 300 sprawdzonych palenisk i 14 wręczonych mandatów to efekt kontroli, jaką strażnicy miejscy przeprowadzili w nowosądeckich domach. Bilans ten dotyczy zaledwie dwóch miesięcy: grudnia i stycznia.

PROTEUSSMARZ

Kontrole prowadzone są na podstawie ustawy o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku. Jak stanowi Art. 191: „Kto, wbrew przepisowi art. 155, termicznie przekształca odpady poza spalarnią odpadów lub współspalarnią odpadów podlega karze aresztu albo grzywny”.

Za powyższe przewinienie można otrzymać mandat w wysokości do 500 zł. W Nowym Sączu pojawił się jeden tak wysoki, a suma wszystkich przyznanych wyniosła ponad 2 tysiące złotych.

Straż miejska współpracuje z Wydziałem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Nowym Sączu we wszystkich kwestiach związanych z czystością powietrza.

- Spalanie odpadów jest procederem ze wszech miar nagannym i ponadto niebezpiecznym dla zdrowia wszystkich mieszkańców Kotliny Sądeckiej. Kontrole będą kontynuowane, gdyż ograniczenie emisji trujących substancji do powietrza jest dla nas sprawą priorytetową - informuje dyrektor wydziału Grzegorz Tabasz.

Spalanie śmieci w domowych piecach bardzo źle wpływa na jakość powietrza, którym potem oddychamy. Z kominów wydobywają się ogromne ilości niebezpiecznych związków, a ich stężenie przekracza później nawet tysiąc razy dopuszczalne normy. Szkodliwe substancje, które powstają w wyniku spalania odpadów to na przykład: pyły, benzoapiren, dwutlenek siarki, tlenki węgla i azotu, chlorowodór, metale ciężkie, cyjanowodór, a także dioksyny i furany.

fot. ilustr. pixabay

dts

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.