100 twarzy, w tym 17 autorstwa sądeczan – to warto zobaczyć

100 twarzy, w tym 17 autorstwa sądeczan – to warto zobaczyć

Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych Nowy Sącz, 100 twarzy na 100-lecie niepodległości

11 artystów z Nowego Sącza i okolic, w sobotę, 28 sierpnia, będzie prezentować swoje prace na wystawie w Cytadeli Muzeum Niepodległości w Warszawie. „Narodowa Galeria Niepodległości Polski 100” jest pokłosiem projektu, w którym blisko stu malarzy z Polski i zagranicy stworzyło sto portretów osób, którym Polska zawdzięcza niepodległość.

– Członkowie naszego stowarzyszenia zostali zaproszeni do projektu „100 twarzy na 100-lecie Niepodległości”, którego organizatorem jest Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury z siedzibą w Rzeszowie – informuje Alina Bożyk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Nowym Sączu. – Malowaliśmy portrety bohaterów narodowych, którym zawdzięczamy niepodległość – dodaje.

Jej w udziale przypadło stworzenie portretu gen. Józefa Dwernickiego herbu Sas. Artystka nie kryje, że zanim zabrała się za malowanie, musiała zapoznać się z życiorysem generała, który brał udział w kampanii napoleońskiej. Biogramy portretowanych, jak portretujących znalazły się w katalogu „Narodowa Galeria Niepodległości Polski 100. To im zawdzięczamy niepodległość”

Wśród twórców związanych z sądeckim TPSP są: Marta Bielawska, Alina Bożyk, Grażyna Kulig, Agata Kuś, Teresa Rogoń, Barbara Ruchała, Maria Teresa Śmietana-Przybycień, Wanda Zaremba-Miejska, Helena Zimowska oraz malarki niezrzeszone z Nowego Sącza: Karolina Hebda i Małgorzata Kossakowska.

W sumie na wystawie w Muzeum Niepodległości w Muzeum X Pawilonu Cytadeli. Galeria Brama Bielańska w Warszawie znajdzie się 17 ich prac. Wernisaż odbędzie się w sobotę, 28 sierpnia, o godz. 11.

Fot. Arch. TPSP

Czytaj również: Być jak Danuta Szaflarska! Pokaż światu swoją twórczość  

Zasubskrybuj nasz kanał na YouTube – STUDIO DTS – i poznawać ciekawych Sądeczan:

 

 

Share on twitter
Share on facebook