Wideł w hawajskiej koszuli, czyli…

Czym jest dla mnie dziennikarstwo? Pasją, nie zawodem (choć czasem zawodzi). Brzmi trywialnie, wiem. Ale zaraz swoje zdanie potwierdzę.

wsb3

Gdy kończyłam dziennikarski staż w „Gazecie Krakowskiej”, Leszek Rafalski ówczesny zastępca redaktora naczelnego, wspaniały człowiek  o ogromnej dziennikarskiej etyce i wiedzy, obwieścił: – Możemy pani na początek zaproponować pół etatu w redakcji. Każdy absolwent dziennikarstwa po trzymiesięcznej praktyce pewnie poczułby, że oto spełnia się jego sen-marzenie. A już zwłaszcza w tamtych czasach, gdy o pracę zgodną z kierunkiem wykształcenia było naprawdę trudno. No cóż… Ja wobec tej nęcącej oferty bez chwili zastanowienia odparłam: – Ale ja chcę uczyć w szkole!

To moje uparte: Ale ja chcę pracować w szkole, powtarzało się jeszcze kilkakrotnie, gdy kolejni redaktorzy naczelni proponowali mi przejście na etat do gazety. To świadomy wybór – szkoła jest moim miejscem pracy, redakcja jest moim miejscem pasji (co nie oznacza oczywiście, że nauczanie nie jest pasją, o czym doskonale wie niemal każdy pedagog, który czuje powołanie). Dwie nogi, szkoła i redakcja, pozwalają mi stać. Choć mocno dbam, by jedna o drugą nie zahaczała.

Oznajmiłam zatem, że ja chcę pracować w szkole. Redaktor Leszek Rafalski, jak to człowiek wielkiej kultury i taktu, nie skomentował tego. Zaproponował tylko, żebym, zanim tę pracę w oświacie znajdę, rozpoczęła współpracę z sądeckim oddziałem „Gazety Krakowskiej”.

Obroniłam pracę dyplomową na dziennikarstwie, kilkanaście dni później pracę magisterską na polonistyce i rozpoczynając wakacje, zgodnie z ustaleniami, umówiłam się na spotkanie w sądeckiej redakcji. Zgłosić się miałam do kierującego oddziałem redaktora Jerzego Widła (…)

To tylko niewielki fragment tekstu. Całość przeczytasz w specjalnym wydaniu „Dobrego Tygodnika Sądeckiego” – pobierz za darmo numer jednym kliknięciem:

MAGIK MAŁA
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]