Śmieci wyparują z Nowego Sącza? Newag ogłasza konsultacje w sprawie ważnej inwestycji

Śmieci wyparują z Nowego Sącza? Newag ogłasza konsultacje w sprawie ważnej inwestycji

W obiekcie, który chce zbudować w Nowym Sączu Newag będzie można będzie przekształcać w prąd i ciepło około 90 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. Wraz z nowoczesną elektrociepłownią planowana jest budowa niewielkiego parku ze ścieżką edukacyjną. Inwestor ogłosił terminy konsultacji z mieszkańcami dotyczące tej inwestycji.

W pierwszym tygodniu lutego uruchomione zostaną trzy punkty informacyjno-konsultacyjne dla mieszkańców związane z projektem budowy instalacji do odzysku energii z odpadów. Szczegółowe informacje dotyczące inwestycji będzie w nich można uzyskać w następujących terminach:

  • 2.02.2022, godz. 16.00-19.30  – ul. Bora Komorowskiego 7 (SP nr 16)
  • 3.02.2022, godz. 16.00-19.30 – ul. Kusocińskiego 4a (świetlica osiedlowa)
  • 4.02.2022, godz. 11.00-14.30 – Al. Wolności 23 (Miejski Ośrodek Kultury)

Konsultacje zostaną przeprowadzone z zachowaniem reżimu sanitarnego. Każdorazowo, podczas 3,5-godzinnego dyżuru, eksperci i konsultanci przedstawią założenia projektu oraz odpowiedzą na pytania mieszkańców” – czytamy w komunikacie Newagu.

W listopadzie 2021 roku przedstawiciele inwestora spotkali się z władzami Nowego Sącza oraz z radnymi, a w grudniu – z przedstawicielami zarządów osiedli Nawojowska, Kaduk, Gorzków, Zawada, Szujskiego, Przydworcowe, Millenium i Wojska Polskiego.

Projekt jest na wstępnym etapie analiz formalno-prawnych i środowiskowych. Jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, w pierwszym kwartale tego roku chcielibyśmy zorganizować również bezpłatne wyjazdy studyjne do jednej z polskich elektrociepłowni wytwarzającej prąd i ciepło z odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu. Mieszkańcy będą mogli zobaczyć osobiście jak działa tego typu instalacja – mówi Łukasz Mikołajczyk, rzecznik NEWAG S.A.

Elektrociepłownia będzie mogła przekształcać rocznie w energię 90 tys. ton odpadów wytwarzanych przez mieszkańców Nowego Sącza i okolicznych gmin. Dostawy odpadów odbywałby się między innymi z wykorzystaniem bocznicy kolejowej.

Realizacja projektu rozwiązałaby problem zagospodarowania odpadów w kontekście wypełniającego się składowiska, które w najbliższych latach zostanie zamknięte. Tego typu elektrociepłownie nie są obciążone kosztami związanymi z handlem emisjami CO2. Obiekt stanowiłby więc źródło ekologicznej i tańszej energii dla zakładu oraz Nowego Sącza, w tym dla około 80% korzystających obecnie z miejskiej sieci ciepłowniczej. Tym samym umożliwiłby redukcję spalanego węgla i ograniczenie emisji CO2. ” – kusi inwestor.

O planach Newagu pisaliśmy w poniższym tekście:

Koszt: pół miliarda. Wydajność: 90 tysięcy ton rocznie. Wokół eko-ciepłowni ma powstać park dla sądeczan

 

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama