Sądecczyzna: Co z uczniami? Школу. Важлива інформація

Sądecczyzna: Co z uczniami? Школу. Важлива інформація

szkoła, Polska, Ukraina, Sądecczyzna

Do Polski przybyło ponad milion uchodźców wojennych z Ukrainy. Również w naszym regionie setki mieszkanek Ukrainy znalazło schronienie wraz ze swoimi dziećmi. Trwa rok szkolny, co zrobić, aby zapisać ukraińskie dziecko do szkoły w Polsce? Gdzie się udać? Z kim skontaktować?

Aby zapisać dziecko do szkoły w Polsce trzeba przygotować dokumenty z dotychczasowej nauki dziecka, w tym świadectwa, zaświadczenia itp. Jeśli takich mieszkańcy Ukrainy nie posiadają przy sobie, muszą napisać oświadczenie o sumie ukończonych lat nauki ze wskazaniem placówki, do której dziecko uczęszczało. Co potem?

Należy skontaktować się z wybraną polską szkołą i złożyć wniosek o przyjęcie do niej. Decyzję podejmie dyrektor placówki. Szkoła podstawowa, która znajduje się w regionie obecnego zamieszkania ma obowiązek przyjąć dziecko. Pozostałe szkoły podstawowe i ponadpodstawowe przyjmą ucznia w miarę wolnych miejsc.

Jeśli okaże się, że w wybranej szkole nie ma miejsc w danej klasie, należy skontaktować się z urzędem gminy i poprosić o wskazanie szkół, w których są jeszcze miejsca dla uczniów.

szkoła, Ukraina, Polska, Sądecczyzna

Do czego ma prawo Twoje dziecko w polskiej szkole?

Do nieodpłatnej nauki dzieci i młodzieży w wielu 7-18 lat publicznych szkołach dzieci. Nieznajomość języka polskiego przez dziecko nie jest żadną przeszkodą w przyjęciu do szkoły.

Dla uczniów, którzy nie znają języka polskiego w stopniu wystarczającym, szkoła organizuje dodatkowe nieodpłatne lekcje języka polskiego. Placówka może tworzyć także oddziały przygotowawcze. Co więcej, uczniowie z zagranicy mogą korzystać z zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania.

Zarówno uczniowie, jak i ich rodzice mogą liczyć na pomoc psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym.

Czytaj także: WAŻNE! Pomoc dla uchodźców na Sądecczyźnie. Podajemy namiary na gminnych koordynatorów

Fot. pixabay.com

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.