Pilne! Zbiórka dla poszkodowanych trąbą powietrzną. Oni potrzebują pomocy

Pilne! Zbiórka dla poszkodowanych trąbą powietrzną. Oni potrzebują pomocy

Ruszyła zbiórka pieniędzy dla poszkodowanych mieszkańców Librantowej, Koniuszowej i okolic. Nawałnica i trąba powietrzna zniszczyły tym ludziom domy i budynki gospodarcze. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że nie pozostawi mieszkańców Sądecczyzny bez wsparcia. Podobnie Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski. Jednak straty są ogromne, a co za tym idzie, każda dodatkowa złotówka pozwoli dotkniętym tragedią na szybszy powrót do normalności.

Publiczną zbiórkę na portalu zrzutka.pl utworzył radny gminy Chełmiec Jakub Ledniowski. Można do niej dołączyć —>tutaj.

Z najnowszego bilansu wynika, iż 70 budynków zostało uszkodzonych przez trąbę powietrzną w powiecie nowosądeckim. Jedna osoba doznała obrażeń nogi, a tysiące sądeczan pozostaje bez prądu. Według danych przedstawionych na sztabie kryzysowym, w miejscowości Librantowa (gm. Chełmiec) wskutek trąby powietrznej uszkodzonych zostało 30 budynków mieszkalnych i 28 gospodarczych, natomiast w miejscowości Koniuszowa – 9 mieszkalnych i 3 gospodarcze. W powiecie miechowskim grad i wiatr uszkodził 53 dachy, a w powiecie olkuskim – 45.

Nawałnica przeszła około 14.50 przez powiat limanowski. Tam padał grad wielkości kurzych jaj. Komórka burzowa przesuwała się szybko nad powiat nowosądecki i około godziny 16. dotarła nad Nowy Sącz i okolice. W mieście wskutek gwałtownej wichury oraz ulewy z intensywnymi opadami gradu wielkości śliwek, a nawet kurzych jaj, doszło do lokalnych podtopień, zniszczeń samochodów, wybicia szyb, czy połamania drzew. Kilka chwil później pojawiły się pierwsze informacje o wystąpieniu trąby powietrznej w Librantowej i Koniuszowej.

Doniesienia potwierdziły się i z minuty na minutę docierały do nas kolejne wiadomości dotyczące strat, jakie mieszkańcy tych dwóch miejscowości ponieśli. Obraz, jaki zastaliśmy na miejscu, jest tragiczny. Poszkodowani potrzebują natychmiastowej pomocy. W obliczu takiego nieszczęścia, nie wolno pozostawić ich samych sobie. Trzeba działać. Dołączmy do zbiórki i okażmy solidarność z nimi!

Decyzją Wojewody Małopolskiego w Domu Kultury w Mogilnie uruchomiono sztab kryzysowy, który koordynować będzie akcję pomocy. W Gminie Chełmiec zostały powołane cztery zespoły, które od dzisiaj, czyli 25 czerwca, będą szacować straty zarówno na domach prywatnych jak i na mieniu publicznym.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie/
Iwona Kamieńska/ 
Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu 

 

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama