Marek Oleniacz: 10 tysięcy za jedno krzesełko - tak liczymy koszt budowy stadionu

Wczoraj ogłoszono przetarg na projekt nowego stadionu Sandecji. Dziś w siedzibie spółki Sądecka Infrastruktura Miejska odbył się briefing prasowy na ten temat. Okazuje się, że od ogłoszenia przetargu na projekt stadionu, do wybudowania go i rozegrania pierwszego meczu ekstraklasowej Sandecji u siebie, minie sporo czasu. Jest wiele zmiennych i tak naprawdę niczego nie możemy być pewni.

WSB2020

Gdy będzie dużo więcej danych i kosztorysy inwestorskie, gdy będziemy wiedzieć co ile konkretnie kosztuje, można będzie podjąć decyzję czy realizujemy najpierw pierwszy etap, czyli stadion od 4,5 tysiąca do 5 tysięcy miejsc, czy od razu budujemy cały stadion na 8200 miejsc - mówi Marek Oleniacz, prezes spółki Sądecka Infrastruktura Miejska.

Jeśli w przetargu uda się wyłonić wykonawcę projektu, to początkiem maja będzie można podpisać z nim umowę. Jednak ani prezydent miasta, ani wykonawca projektu nie ma wpływu na decyzje środowiskowe i pozwolenie wodnoprawne.

Wykonawca od podpisania umowy, do oddania wszystkiego z pozwoleniem na budowę, będzie miał 295 dni informuje Marek Oleniacz.

Przetarg skierowany jest do wszystkich możliwych wykonawców, nie tylko tych z Polski.

- Stąd też zgodnie z prawem w poniedziałek zgłoszenie zostało wysłane do Europejskiego Dziennika Zamówień Publicznych i wczoraj dostaliśmy odpowiedź, że został już nadany numer i możemy ogłaszać ten konkretny przetarg. 

Każde biuro, które projektowało obiekty sportowe, czyli nawet i bieżnię, może przystąpić do przetargu.

Jednak punktujemy doświadczenie tych, którzy zostaną zgłoszeni. Nie chcemy, aby ktoś się uczył na naszym stadionie i jeśli to możliwe, to chcemy, aby w zespołach projektowych byli ludzie, którzy już jakieś stadiony projektowali.

- Stadiony buduje się mniej więcej w przeliczeniu po 10 tysięcy za krzesełko. Więc jeśli mówimy o stadionie na 8200 miejsc, to mówimy o kosztach sięgających ponad 80 milionów złotych - zdradza prezes.

W tym roku miasto planuje wydać na stadion 30 milionów, w przyszłym - 20, a w kolejnym 10 milionów. Ze starego stadionu na pewno pozostanie oświetlenie wraz z transformatorem oraz stary budynek klubowy, służący za szatnie do boisk treningowych.

Więcej informacji o przetargu i wymaganiach co do projektu znajdziesz TUTAJ.

 

MebleBugajski

Wypowiedz się w tej sprawie

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.