Największe inwestycje związane z Igrzyskami Europejskimi

Największe inwestycje związane z Igrzyskami Europejskimi

Rozmowa z Piotrem Rybą, burmistrzem Krynicy-Zdroju

– Za nami połowa sezonu zimowego i ferii. Co nowego w tym roku turyści zastali w Krynicy?

– Krynica-Zdrój cały czas poprawia swoją infrastrukturę turystyczną. W 2021 r. powstały Ogrody Żywiołów, zakończyła się rewitalizacja Bulwarów Dietla, większa część prac na Płycie Głównej Deptaka została zakończona. Natomiast w pobliskim Tyliczu powstała tężnia solankowa.

– Można już powiedzieć, że miasto wraca do rzeczywistości przedpandemicznej? Turystów jest więcej niż rok wcześniej?

– Porównując dwa pierwsze miesiące 2021 do 2022, jesteśmy w innej rzeczywistości. W ubiegłym roku na skutek obostrzeń sanitarnych hotele i stacje narciarskie były zamknięte. Oczywiście ten rok jest o niebo lepszy, gdyż liczni turyści odwiedzają Krynicę. Mam nadzieję, że taki sezon zimowy jak ten w 2021, nigdy się już nie powtórzy.

– Przed Krynicą, jak i całą Małopolską, ważne zadanie, czyli organizacja III Igrzysk Europejskich. Jakie środki z tego tytułu trafią do budżetu uzdrowiska i na co zostaną przeznaczone?

– Igrzyska Europejskie 2023 to wielka szansa rozwojowa dla Krynicy-Zdroju. Liczymy na kilkadziesiąt milionów złotych na inwestycje sportowe (kapitalny remont hali lodowej) oraz pozasportowe, w tym modernizację kilku ulic, budowę parkingów zaporowych, remonty sieci wodno-kanalizacyjnych m.in. zbiorników wody pitnej i oczyszczalni ścieków.

– To zarówno szansa na rozwój, ale także spore wyzwanie, bo inwestycje trzeba będzie zakończyć w ciągu 12 miesięcy…

– Oczywiście, dlatego kończymy aktualnie prace projektowe, tak aby etap wykonawczy rozpocząć latem. Wiemy, że Igrzyska rozpoczynają się 21 czerwca 2023 r. i zrobimy wszystko, aby zdążyć.

– Obecnie na finiszu są prace związane z budową Ogrodu Żywiołów na południowo-zachodnim stoku Góry Parkowej. Kiedy turyści będą mogli z niego korzystać?

– Prace na Ogrodach Żywiołów zostały zakończone. Ogrody Żywiołów zostaną oficjalne otwarte na wiosnę tego roku.

– Czym ogrody zaskoczą osoby zwiedzające? Co znajduje się na pięciohektarowej działce?

– Jak sama nazwa wskazuje, znajdują się na Ogrodach Żywiołów elementy przedstawiające żywioły wody, ziemi, ognia i powietrza. Są więc urządzenia pokazująca prawa fizyki, imitacja windy do ziemi, kuźnia, taras widokowy. Wszystko połączone alejkami, z ławkami, leżakami, lampami. Ogrody są położone na dotąd niezagospodarowanych łąkach na południowo-zachodnim stoku Góry Parkowej. Jest to doskonale nasłonecznione miejsce, na którym można będzie odpocząć, ale także aktywnie spędzić czas. Z uwagi na to, że Ogrody od Deptaka są położone w odległości kilkuset metrów, jestem przekonany, że będą one tłumnie odwiedzane.

– Nieopodal powstających ogrodów jest również teren o powierzchni około 8 hektarów. Zostanie on w jakiś sposób zagospodarowany? (…)

Całą rozmowę przeczytasz w najnowszym DTS. Kliknij i czytaj za darmo on-line:

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama