Na Olimpie mówi się w języku ESPERANTO

Znane sądeckie esperantystki Halina Komar i Jolanta Kieres w trakcie inscenizacji inspirowanej mitologią starożytnej Grecji oficjalnie dołączyły do grona najlepszych znawców języka esperanto na świecie. Na liście wybitnych  światowych esperantystów znajdowała się wcześniej także inna sądeczanka – Danuta Kowalska.

 – Szanowna rado Olimpu! Zgłaszam formalny wniosek o wpisanie tych trzech wielce zasłużonych esperantystek na listę bogów panteonu. Proszę o akceptację mojej decyzji – takimi słowami węgierska esperantystka nadzorująca egzaminy esperanto w Europie – Katalin Kovats oficjalnie ogłosiła “awans” Haliny Komar, Jolanty Kieres i pochodzącej z Białegostoku Niny Pietuchowskiej. Już od dziesięciu lat Katalin Kovacs, publikuje listę kilkunastu kandydatów do panteonu najwybitniejszych światowych esperantystów. Znajduje się na niej około 30 polskich znawców esperanto.

Sądeckie środowisko esperantystów liczy około 100 osób. Przeważają w nim osoby starsze, podejmowane są jednak starania, aby zainteresować esperanto także młodsze pokolenia.

2017 rok został uznany przez UNESCO za rok Ludwika Zamenhofa, pochodzącego z Polski twórcy języka esperanto.

FOT. DTS24; Tatiana Biela

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.