Czy klasterowe bóle głowy są częstą przypadłością?

Czy klasterowe bóle głowy są częstą przypadłością?

Czy klasterowe bóle głowy są częstą przypadłością

Ból klasterowy znany jest także pod nazwą bólu głowy Hortona. Diagnozowany jest rzadko, chociaż choroba jest bardzo dobrze opisana. Ból głowy trwa krótko, ale utrudnia choremu normalne funkcjonowanie, ponieważ atak może być bardzo intensywny. Charakterystyczna jest powtarzalność napadów, które zwykle pojawiają się o tej samej porze. Jakie są przyczyny klasterowego bólu głowy?

Objawy klasterowego bólu głowy

Poza napadowym charakterem bólowi towarzyszą uporczywe objawy dodatkowe. Sam ból lokalizuje się zwykle w okolicy oczodołu, ale towarzyszą mu często łzawienie oka, opadanie powieki czy nadmierna ilość wydzieliny z nosa. Wszystkie z symptomów występują zawsze po tej samej stronie twarzy. Klasterowy ból głowy wymaga specjalistycznej diagnostyki i dopasowanego leczenia. Cierpiące osoby często mylą go z atakiem migreny, stad diagnoza jest stawiana zbyt późno. Mylące są objawy dodatkowe, które przypominają tzw. aurę, czyli zespół symptomów, poprzedzających klasyczny ból migrenowy. Warto też wspomnieć, że na tego typu dolegliwości skarżą się częściej mężczyźni niż kobiety.

To, co wyróżnia klasterowy ból głowy to fakt, że pojawia się on nagle i zwykle od razu ma duże natężenie. Jego intensywność może wywołać nudności, a nawet wymioty. Cierpiąca osoba nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Sam napad jest zwykle krótkotrwały – trwa od kilkunastu minut do kilku godzin, dlatego w łagodzeniu dolegliwości nie zawsze sprawdzają się leki przeciwbólowe. Ich maksymalne stężenie w organizmie wymaga bowiem upływu czasu.

Jak leczyć klasterowy ból głowy?

Leczenie klasterowego bólu głowy nie należy do najłatwiejszych. Wymaga też prawidłowego rozpoznania. Terapia polega głównie na łagodzeniu objawów i zapobieganiu kolejnym atakom. Niestety nadal nie ma sposobu na całkowite wyeliminowanie tej dolegliwości. Tak jak wspomniano, ponieważ atak jest krótkotrwały, nie zawsze sprawdzą się leki przeciwbólowe, dostępne bez recepty, które wykazują się dużą skutecznością w łagodzeniu bólu głowy o innym charakterze. Przy bardzo intensywnych dolegliwościach lekarz może rozważyć doraźne podanie, w postaci zastrzyku lub aerozolu do nosa, silniejszych leków.

W terapii bólu głowy o napadowym charakterze ważny jest także tzw. higieniczny tryb życia. W celu zapobiegania atakom warto dbać o odpowiednią dietę (przede wszystkim regularne posiłki), właściwe nawodnienie organizmu. Nie bez znaczenia jest unikanie stresu lub znajomość technik relaksacyjnych, które pozwalają sobie z nim poradzić. Ważny jest również efektywny wypoczynek, a przede wszystkim sen, którzy przyspiesza regenerację organizmu. Warto też wdrożyć do codziennych nawyków aktywność fizyczną, np. spacery na świeżym powietrzu. Jeśli czujemy, że zbliża się atak, należy przerwać wykonywaną czynność i pozwolić sobie na chwilę odpoczynku. Warto położyć się w zaciemnionym i dobrze przewietrzonym miejscu, w którym będziemy odcięci od nadmiaru bodźców, które mogą spotęgować atak.

Artykuł partnera

Przeczytaj również: Jak wypozycjonować sklep internetowy?

Share on twitter
Share on facebook